Sport budzi ogromne emocje – nie tylko u zawodników, ale przede wszystkim u kibiców. Niestety oprócz tych, którzy z radością dopingują swoją ulubioną drużynę, zdarzają się także pseudokibice. Stadionowi chuligani nie ograniczają się wyłącznie do mowy nienawiści. Problemem są także race, które rzucane przez nich w kierunku murawy i na trybuny, stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników imprezy. Jak bronić się przed tym zjawiskiem? Zobacz, jak wygląda zabezpieczenie meczu piłki nożnej od strony technicznej.
Spis treści
Organizacja imprez sportowych – jak wyglądają obowiązki organizatora?
Mecz piłkarski jest eventem masowym. A skoro tak, na administratorze stadionu spoczywają obowiązki organizatora imprezy masowej. Jakie dokładnie?
Kluczowym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z zabezpieczeniem imprez sportowych, jest Ustawa z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z jej zapisami na organizatorze wydarzenia spoczywa pełna odpowiedzialność za zabezpieczenie obszaru imprezy i bezpieczeństwo uczestników – w tym za zapewnienie ochrony, pomocy medycznej oraz odpowiedniego stanu technicznego obiektu.
Warto wiedzieć, że organizator imprezy masowej musi:
- poinformować o jej organizacji odpowiednie jednostki administracji państwowej – w tym policję, władze samorządowe czy straż pożarną,
- zapewnić bezpieczne warunki uczestnictwa – np. odpowiednie odstępy między krzesełkami stadionowymi, ciągi pieszych, schodki odpowiedniej wysokości itp.,
- zagwarantować ochronę – w przypadku meczów, które są zaklasyfikowane jako imprezy podwyższonego ryzyka, powinno to być 15 osób służby informacyjnej i porządkowej na pierwszych 200 zaplanowanych uczestników oraz co najmniej 2 członków służby porządkowej lub informacyjnej na każde kolejne 100.
Służby porządkowe odpowiadają m.in. za kontrolę osób wchodzących na stadion – weryfikują, czy nie chcą one wnieść na jego teren np. alkoholu, ostrych narzędzi, broni, a także materiałów pirotechnicznych, w tym rac.
Rzeczywistość pokazuje jednak, że nawet na najlepiej zabezpieczony event udaje się wnosić te niebezpieczne akcesoria.
Szczególnie groźne są race, które, rzucone na murawę, mogą wyrządzić krzywdę zawodnikom, a także dokonać zniszczeń na obiekcie. Mogą one także wyrządzić krzywdę kibicom znajdującym się w sektorze. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie meczu piłki nożnej również od strony technicznej. Istnieją rozwiązania, które chronią stadion przed racami.
Zabezpieczenie meczu piłki nożnej przed racami – jak to zrobić?
Wystarczy sięgnąć po odpowiednio dobrane siatki na boisko piłkarskie i stworzyć przy ich pomocy specjalne kurtyny.
O czym dokładniej mowa? Rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie: z siatki – np. na stelażach lub słupkach – tworzy się kurtyny, a zatem przesłony, którymi oddziela się:
- poszczególne sektory od siebie,
- murawę boiska od trybun.
Odpowiednio wysokie kurtyny z siatki nie tylko efektywnie blokują przerzucanie rac czy innych niebezpiecznych przedmiotów na duże odległości. Ich zastosowanie powoduje, że pseudokibice widząc takie zabezpieczenie, są mniej skłonni do rzucania materiałami pirotechnicznymi – skoro nie trafią do celu, mogłyby zagrozić ich własnemu bezpieczeństwu.
Jakie zalety ma takie zabezpieczenie meczu piłki nożnej?
Kurtyny z siatki:
- są łatwe do zamontowania oraz zdemontowania – dlatego można je umieszczać na trybunach tylko wówczas, gdy odbywa się mecz podwyższonego ryzyka, przy którym istnieje prawdopodobieństwo działań chuliganów stadionowych,
- są solidnie wykonane – odpowiednio umocowane, nie zostaną łatwo zdemolowane przez pseudokibiców,
- nie zaburzają wyraźnie widoczności tego, co dzieje się na boisku,
- można z łatwością naprawić – jeśli dojdzie do uszkodzenia jakiegoś fragmentu, wystarczy go wymienić, i to niskim kosztem oraz w krótkim czasie.
Właśnie dlatego już niejedna masowa impreza sportowa o podwyższonym ryzyku odbywa się w obecności takich konstrukcji.
Jaką siatkę wykorzystać, tworząc zabezpieczenie imprez sportowych?
Siatka, z której powstaną kurtyny stadionowe, musi być przede wszystkim bardzo wytrzymała – zarówno na działanie czynników atmosferycznych (wilgoci, niskich i wysokich temperatur czy promieni UV), jak i uszkodzenia mechaniczne. Trzeba mieć świadomość, że zawsze znajdą się chętni do jej przebicia czy rozerwania. Dlatego warto postawić na solidne i niezawodne rozwiązanie. W tym kontekście sprawdzi się zarówno siatka polietylenowa, jak i polipropylenowa – właściwą warto dobrać, kontaktując się z doradcą Symar. Zadzwoń lub napisz, a podpowiemy Ci najbezpieczniejsze rozwiązanie: dobierzemy zarówno materiał wykonania siatki, jak i jej grubość oraz wielkość i kształt oczek. Dzięki temu spełnisz obowiązki organizatora imprezy i zapewnisz realne bezpieczeństwo uczestnikom meczu.