Lato i jesień to czas owocowych zbiorów. Obfite plony to powód do radości, ale czasami również kłopot, szczególnie w przypadku większej liczby drzew. Jak poradzić sobie z nieustannie dojrzewającymi i spadającymi owocami? Jak zachować w ogrodzie porządek bez większego wysiłku? Odpowiedzią może być siatka do zbioru owoców. Dowiedz się, jak jej używać i w jaki sposób może Ci pomóc.
Kiedy przydaje się siatka do zbioru owoców?
Zbiór owoców potrafi być uciążliwy, szczególnie w sadach lub na większych, gęsto obsadzonych drzewami działkach. Bardzo często trudno nadążyć szczególnie z usuwaniem spadów, których w okresie intensywnego dojrzewania owoców przybywa każdego dnia. Owoce leżące na ziemi po prostu zaśmiecają teren, utrudniając przechodzenie pomiędzy drzewami i wpływając na estetykę krajobrazu. Zazwyczaj również dość szybko gniją, wydzielając nieprzyjemne zapachy, i ściągają chmary owadów. Dlatego trzeba je regularnie zbierać.
Nawet przy uprawie pojedynczych drzewek owocowych w ogrodzie czy na działce usuwanie spadów może zajmować mnóstwo czasu – zwłaszcza jeśli nie dysponujesz narzędziami, które mogłyby Ci pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Ręczne sprzątanie działki jest po prostu męczące, często może też skutkować bólami kręgosłupa i urazami. Przede wszystkim jednak zwykle trwa zdecydowanie zbyt długo. Dlatego siatka do zbioru owoców może się okazać prawdziwym zbawieniem.
Czytaj również: Siatka na liście – jaka pomoże utrzymać porządek w ogrodzie?
Czym jest siatka do zbioru owoców?
Siatka do zbioru owoców to bardzo pomocne, a jednocześnie banalne w użytkowaniu narzędzie. Jest zbudowana z wyjątkowo wytrzymałej żyłki polipropylenowej lub polietylenowej. Może mieć różną gęstość oczek, przez co nadaje się do zbioru owoców, szyszek, a także nasion. Jej bliską krewną jest ogrodowa siatka cieniująca (cieniówka), jednak ma ona nieco inne parametry. Siatka do owoców jest przede wszystkim:
- wytrzymała – ma wzmocnione brzegi i wykonano ją z żyłki o podwyższonej odporności na rozerwanie, nawet pod wpływem dużej siły czy obciążenia,
- odporna na promieniowanie UV i wszelkie warunki atmosferyczne – dzięki temu nie niszczeje ani w pełnym słońcu, ani podczas deszczu,
- łatwa w użytkowaniu – wystarczy rozłożyć ją na ziemi, by pomogła Ci zebrać wszelkie owoce, a także szyszki czy nasiona.
To prosty sprzęt, który idealnie nadaje się do zbiorów spadów z drzew owocowych, np. jabłek, gruszek czy śliwek. Dzięki niemu szybko zbierzesz je z ziemi i przeznaczysz na przetwory. To również świetna siatka na orzechy. Wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar i gęstość oczek, by mieć pewność, że wyłapie wszystko, co spadnie z drzewa i pomoże Ci nie tylko w szybszym zebraniu plonów, ale również w sprzątaniu działki, ogrodu czy sadu.

Siatka polietylenowa do zbioru owoców – jak jej używać?
Użytkowanie siatek jest proste. Dla maksymalnej efektywności trzeba tylko pamiętać, by rozłożyć je, zanim owoce zaczną spadać z drzew. Ważny jest również dobór parametrów. Wielkość należy dobrać do rozmiaru korony drzewa z pewnym zapasem – dzięki temu upewnisz się, że żaden owoc nie spadnie poza siatkę. Istotna jest również wielkość oczek. Drobniejsze siatki (np. o oczkach 5×5 mm) są najbardziej uniwersalne, ponieważ mogą być używane zarówno do orzechów, jak i prawie wszystkich gatunków owoców. W przypadku jabłoni, grusz czy śliw spokojnie można jednak stosować siatkę polietylenową o większych oczkach.
Montaż siatki do zbioru owoców to zaledwie kilka kroków. Potrzebne są tylko nożyczki i przypinane kleszcze lub inne akcesoria do mocowania. Jak to zrobić?
- Siatkę należy rozkładać, gdy owoce dojrzeją.
- Jej rozmiar powinien być dopasowany do korony drzewa. Jeśli jest za duża, można ją przyciąć.
- Należy rozłożyć siatkę dookoła drzewa, tak by pień znajdował się pośrodku, a następnie upewnić się, że jest ona poprawnie umiejscowiona względem korony.
- Siatkę należy zamknąć wokół drzewa, używając dowolnego mocowania, a następnie czekać, aż zapełni się owocami.
Warto pamiętać, by regularnie opróżniać siatkę, by zgnilizna ze starszych owoców nie przechodziła na kolejne. Aby tego dokonać, wystarczy rozpiąć kleszcze i podnieść siatkę jednocześnie z czterech stron w kierunku środka.
Chcesz dowiedzieć się więcej o siatkach do zbiorów owoców, siatkach cieniujących i innych podobnych produktach? Jesteś zainteresowany ich zakupem lub profesjonalną poradą przy wyborze? Skontaktuj się z nami, a uzyskasz fachową odpowiedź na wszystkie swoje pytania.