Tunel foliowy to stosunkowo prosta do wykonania i niedroga konstrukcja, która pozwala na efektywną uprawę warzyw i owoców. Folia chroni rośliny przed przemrożeniem i wiatrem, a jednocześnie skupia ciepło i promienie słoneczne wewnątrz konstrukcji, wydłużając okres ich wegetacji. Jednak nadmiar słońca może zaszkodzić wzrostowi sadzonek, doprowadzając do ich poparzenia czy wysuszenia. Zatem jak zabezpieczyć tunel foliowy przed słońcem? Poznaj dostępne rozwiązania – zerknij na infografikę i przeczytaj artykuł.
Spis treści
Po co zacieniać tunel foliowy?
Promienie słoneczne generują niezbędne ciepło oraz są konieczne, aby w roślinach mógł zachodzić proces fotosyntezy. Dlatego ich obecność jest obowiązkowa, gdy chce się prowadzić dowolne uprawy. Gdyby jednak zostawić rośliny w tunelu bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przed parzącym słońcem – groźnym zwłaszcza w środku lata – szanse na powodzenie upraw gwałownie by zmalały..
Odpowiednia dawka cienia i ochrony przed promieniami słonecznymi pozwoli:
- utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz konstrukcji – tak aby nie zrobiło się zbyt gorąco,
- dostarczyć właściwą dawkę światła – żeby stymulować wzrost roślin, zamiast go zahamować,
- zwiększyć plonowanie.
Trzeba więc znaleźć sposób na zacienienie konstrukcji. Jest kilka metod na to, jak zabezpieczyć tunel foliowy przed słońcem. Poniżej znajdziesz ich porównanie oraz infografikę podsumowującą najważniejsze informacje.
Metoda 1: pomalowanie szczytu tunelu wapnem lub specjalnym preparatem cieniującym
Wapnem bieli się pnie i grubsze konary drzewek owocowych , aby zabezpieczyć je przed przegrzaniem pod wpływem działania promieni słonecznych zimą i wczesną wiosną, gdy rośliny pozostają w spoczynku. Podobną metodę wykorzystują niektórzy posiadacze tuneli foliowych. Po prostu biorą do ręki roztwór wapna lub specjalnego preparatu i pędzel (lub wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką), a następnie smarują od wewnątrz szczyt tunelu.
Rozwiązanie ma swoje zalety. Jest przede wszystkim niedrogie i proste do wykonania, a ochrona przed słońcem może być dość efektywna.
Trzeba jednak pamiętać, że ta technika zacienienia:
- uniemożliwia regulację dostępu światła, w zależności od warunków pogodowych czy liczby godzin słonecznych,
- jest stosunkowo trwała, ale powłoka uzyskana w ten sposób z czasem kruszy się i jest kłopotliwa w usuwaniu,
- obniża estetykę tunelu foliowego.
Metoda 2: posadzenie roślin dookoła tunelu
Wysokie krzewy lub inne rośliny dookoła tunelu foliowego zwiększają jego zacienienie, a co za tym idzie – chronią uprawy znajdujące się wewnątrz przed przegrzaniem i nadmierną utratą wody. To naturalna bariera, która zwiększa estetykę przestrzeni. Jej wykonanie nie niesie za sobą poważnych kosztów.
Trzeba jednak pamiętać, że rośliny posadzone dookoła tunelu:
- nie zapewnią efektywnej osłony szczytu kopuły, a to tam skupia się największa część promieniowania,
- będą potrzebowały czasu, aby urosnąć,
- będą potrzebowały uwagi i regularnej pielęgnacji.
Dlatego można je wykorzystać raczej w roli wsparcia dla innych technik cieniowania.
Metoda 3: siatka cieniująca
Siatka zacieniająca, często określana jako cieniówka to specjalna siatka wykonana z polietylenu lub polipropylenu, specjalnie zabezpieczonego przed destrukcyjnym wpływem promieni słonecznych, dzięki temu z czasem nie kruszy się i zachowuje swoje właściwości przez wiele sezonów. Rozciągnięta wewnątrz tunelu ogrodowego, ogranicza przenikanie promieniowania UV do roślin, ale jednocześnie nie blokuje go całkowicie. Sprawia, że warunki, jakie wytwarzają się w konstrukcji, stają się optymalne dla celów uprawy.
Co ważne, siatka cieniująca:
- jest odporna na wysokie i niskie temperatury – nie rozpadnie się ani nie rozciągnie pod ich wpływem,
- jest łatwa do zamontowania i zdjęcia – możesz więc swobodnie regulować przepływem światła w zależności od bieżącej pogody oraz zmieniających się potrzeb roślin,
- jest nietoksyczna, niepalna i nie ulega biodegradacji – a to przekłada się na jej trwałość oraz neutralność wobec upraw, które chroni,
- daje możliwość regulacji stopnia zacienienia – od 35% do aż 75%. Wystarczy więc dobrać odpowiedni jej typ do wymagań konkretnego gatunku uprawianych roślin.
Jest jeszcze jedna ważna zaleta tego rozwiązania: osłona cieniująca dodatkowo wzmacnia folię rozciągniętą na tunelu. Dlatego jest ona lepiej zabezpieczona przed wiatrem, uszkodzeniami mechanicznymi czy działaniem silnego deszczu lub gradu. Gdy zaś zachodzi potrzeba dostarczenia sadzonkom większej ilości światła, można ją szybko zdjąć i… wykorzystać ponownie za jakiś czas.
Właśnie dlatego to siatka cieniówka jest chętnie wykorzystywana w profesjonalnych uprawach. Choć jest rozwiązaniem nieco droższym niż bielenie wapnem – jej zastosowanie jest wygodniejsze, szybsze i bardziej efektywne. Więcej na jej temat piszemy w artykule: Montaż siatki cieniującej – jak zamontować cieniówkę w szklarni?
3 metody na zabezpieczenie tunelu foliowego przed słońcem – INFOGRAFIKA
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć tunel foliowy przed słońcem? Skontaktuj się z doradcą Symar, który jest producentem siatki cieniującej, aby dobrać jej parametry do specyfiki Twojego tunelu oraz prowadzonych upraw!