Montaż siatki cieniującej – jak zamontować cieniówkę w szklarni?

Chcesz zabezpieczyć swoje uprawy w szklarni przed nadmiarem promieni słonecznych? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem jest siatka cieniówka. Stosunkowo niedroga, łatwa w obsłudze i efektywna – sprawdza się przy małych i dużych uprawach. Jak w praktyce wygląda montaż siatki cieniującej? Sprawdź nasze wskazówki.
Dlaczego siatka cieniująca to najlepsze rozwiązanie?
Siatka cieniująca to doskonała alternatywa dla bielenia szyb lub folii, i to z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala stopniować zacienienie wnętrza szklarni – wystarczy wybrać jej odpowiedni typ. To ważne, ponieważ każda z roślin potrzebuje nieco innych warunków. W ciągu roku zmieniają się też warunki atmosferyczne. Dlatego warto mieć pod ręką rozwiązanie, które łatwo zmodyfikować z myślą o regulacji poziomu ochrony.
Poza tym ten produkt jest:
- odporny na działanie promieniowania UV, a także wysokie i niskie temperatury – dzięki temu stwarza również efektywną osłonę termiczną oraz pomaga chronić rośliny przed wiatrem,
- neutralny dla roślin – nie ulega biodegradacji, co wpływa również na jego trwałość.
Jest jeszcze jeden istotny atut: montaż siatki cieniującej jest łatwy i można go wykonać w szklarni każdego typu i rozmiaru. A jak to zrobić?
Montaż siatki cieniującej: czy potrzebna jest pomoc fachowców?
Siatki cieniujące zamontujesz samodzielnie w przeciętnej wielkości szklarni lub tunelu. Nie musisz więc wydawać dodatkowych środków na poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Będzie Ci jeszcze prościej, jeśli w Twoje ręce trafi siatka cieniująca z oczkami – przez nie przewleczesz trytytki lub linki, aby naciągnąć całość w kilka chwil.
Podobnie jak przy montażu mebli na własną rękę, tak i przy rozciąganiu siatki zacieniającej przyda się obecność drugiej osoby. We dwójkę sprawnie poradzicie sobie ze stworzeniem prostej, ale i bardziej zaawansowanej instalacji.
Siatka zacieniająca – sposoby montażu
Zanim zaczniesz montować siatkę cieniującą, dobrze zaplanuj prace, które masz do wykonania. Co jest ważne?
1. Określ, jakie parametry ma Twoja szklarnia
Chodzi przede wszystkim o jej łączną powierzchnię. Musisz ją znać, aby wiedzieć, ile konkretnie siatki potrzebujesz. Najczęściej jest sprzedawana siatka cieniująca na metry – jej wymiary możesz precyzyjnie dopasować do wielkości przestrzeni wymagającej zabezpieczenia.
Pamiętaj: potrzebujesz ok. 10-20% więcej siatki niż wynosi powierzchnia do zakrycia. Zapas przyda się przy montażu – pozwoli wykonać optymalny naciąg.
2. Wybierz odpowiednią siatkę cieniującą
Jaka cieniówka jest Ci potrzebna? O tym, że musi się wyróżniać wysoką jakością, nie trzeba przypominać. Powinna bezwzględnie być wykonana z polietylenu o dużej gęstości – tylko takie tworzywo zagwarantuje jej trwałość oraz odporność na promieniowanie. Jednak najlepsze firmy produkujące siatki cieniujące oferują ich różne warianty. Różnice wynikają z odmiennej kolorystyki, gramatury, wytrzymałości na rozerwanie, a także (co najważniejsze) oferowanego stopnia zacienienia. Należy go dobrać do uprawianego gatunku roślin oraz fazy ich wzrostu. Rozpiętość stopnia zacienienia wynosi od 25 do nawet 95%.
3. Umieść siatkę wewnątrz konstrukcji
Jak? Są na to trzy sposoby.
- Jeśli to siatka cieniująca z oczkami – przepleć przez nie plastikowe opaski zaciskowe (czyli popularne trytytki) i przy ich pomocy zamontuj ją poziomo do konstrukcji szklarni, pod jej sklepieniem. Możesz również wykorzystać linki lub druty.
- Druga metoda polega na pionowym rozwieszeniu siatek w charakterze kotar, które można dowolnie układać, regulując w ten sposób dostęp stopień zacienienia w poszczególnych częściach szklarni.
- Inną opcją jest stworzenie wewnętrznego stelaża pod sklepieniem, na którym powstanie „baldachim” z siatki. Do jego przygotowania wykorzystaj np. aluminiowe rurki lub mocną linkę.
Jest jeszcze czwarta możliwość – do zastosowania w ogromnych szklarniach przemysłowych. To specjalistyczny system zasłon i kurtyn z mechanizmem linkowym, zębatkowym lub systemem rolowania. Na rynku dostępne są nawet elementy z wbudowaną automatyką, którymi można zarządzać zdalnie. Jednak zakup i montaż takiej konstrukcji wiąże się z wysoką inwestycją finansową.
W przypadku mniejszych plantacji lub typowych szklarni w zupełności wystarczy proste naciągnięcie siatki cieniującej. Zajmie niewiele czasu, podobnie jak zdjęcie osłony, kiedy już przyjdzie na to pora.

Chcesz kupić najlepszą siatkę cieniującą na metry? Skontaktuj się z fachowcami z Symar!