Hodowcy egzotycznych ptaków wiedzą, jak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do życia. Dostępne na rynku gotowe woliery dla ptaków to po prostu większe metalowe klatki, które jednak nie zapewniają ptakom wystarczającej swobody ruchu i niekoniecznie sprawdzają się podczas stosowania w ogrodzie. Dlatego coraz więcej osób, dbając o dobrostan hodowli, decyduje się na własnoręczną budowę woliery zewnętrznej dla papug. Jak to zrobić?
Spis treści
- 1 Woliery ogrodowe dla papug
- 2 Jak zbudować wolierę zewnętrzną dla papug?
- 3 Zewnętrzna woliera dla papug – przeznaczenie
- 4 Co jest niezbędne do budowy woliery ogrodowej?
- 5 Budowa woliery dla papug
- 6 Siatka na woliery dla papug
- 7 W co warto wyposażyć wolierę dla papug?
- 8 Całoroczna woliera ogrodowa dla papug – o czym warto pamiętać?
- 9 Umiejscowienie woliery
Woliery ogrodowe dla papug
Czym dokładnie są woliery dla papug? To specjalne pomieszczenia lub wydzielona przestrzeń, wyposażona i zaaranżowana w taki sposób, by ptaki mogły bytować w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych – z dostępem do świeżego powietrza, wśród akcesoriów, które imitują rodzimy habitat papug (drążków, drabinek, wiszących sznurów, a nawet specjalnych baseników). Od typowych klatek różnią się przede wszystkim wielkością, która umożliwia ptakom latanie. Rozmiar woliery każdorazowo powinien być podyktowany liczbą i gatunkiem jej przyszłych mieszkańców.
Jak zbudować wolierę zewnętrzną dla papug?
Wolierę ogrodową dla papug można zbudować bardzo szybko i, co ważne dla wielu hodowców, tanio! Oczywiście, najprościej jest kupić gotowy model, ale to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. Metalowe klatki dla ptaków mogą rdzewieć (szczególnie jeśli są stosowane w ogrodzie) często nie mają też odpowiedniego wyposażenia lub zadaszenia. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że samodzielna budowa woliery nie jest skomplikowana oraz to, że “uszyta na miarę” będzie bardziej funkcjonalna od tej kupnej, warto zainwestować czas w jej przygotowanie.
Przeczytaj także: Woliery ogrodowe – jak zbudować i w co wyposażyć?
Zewnętrzna woliera dla papug – przeznaczenie
Ważnym czynnikiem przy budowie woliery ogrodowej dla papug jest jej przeznaczenie.
- Jeśli hodujesz papugi typowo hobbystycznie, woliera powinna prezentować się schludnie, być dobrze wykończona i zaaranżowana tak, by pasować do wystroju ogrodu. Jej estetyka jest niezwykle ważna, dlatego dookoła woliery możesz np. posadzić drzewka ozdobne.
- Jeżeli prowadzisz hodowlę zarobkową – najważniejsza będzie dla Ciebie funkcjonalność. Wewnątrz woliery dla papug musi zatem znaleźć się miejsce, które sprzyja lęgowi i pozwala ptakom odchować potomstwo.
Co jest niezbędne do budowy woliery ogrodowej?
- materiał na podłoże,
- kawałki drewna, pleksi, blachy służące do budowy ścian woliery,
- siatka na woliery,
- kątowniki,
- wiertarka,
- materiały do mocowania.
Budowa woliery dla papug
Po pierwsze – odpowiedni projekt. Zaplanuj wcześniej wygląd woliery dla papug, rozmieszczenie schronienia, ustawienie czy wielkość. Bez odpowiedniego planu i wyboru materiałów się nie obejdzie. Inspiracji poszukaj na forach internetowych dla hodowców ptaków (np. http://forum.polskikurnik.pl/) lub specjalnych grupach hobbystycznych, np. na Facebooku.
Woliera zewnętrzna dla papug musi być zbudowana w oparciu o własny szkielet, ewentualnie przy jednostronnym wsparciu o ścianę budynku. Do zbudowania podstawy potrzebne będą kątowniki, które pozwolą stworzyć zarys całej konstrukcji. Do kątowników należy przyczepić kolejne elementy, jak np. pleksi czy drewno, służące za ściany.
Siatka na woliery dla papug
W przypadku budowy woliery dla papug ważna jest siatka, a zwłaszcza rozmiar jej oczek. Wszystko zależy od gatunku ptaków, ale im mniejsze oczka, tym lepiej. Najlepsze są siatki na woliery, których oczka nie są większe niż 2,5 x 2,5 mm. Zadaniem siatki jest:
● zapobieganie ucieczkom ptaków,
● ochrona zwierząt przed drapieżnikami,
● osłona przed gryzoniami lub innymi małymi ptakami, które mogą roznosić choroby.
Z siatki warto zbudować zarówno część ścian, jak i górę woliery. Dzięki temu papugi będą miały więcej przestrzeni, dostęp do światła i swobodny obieg powietrza. Wewnątrz woliery ogrodowej dla papug powinno znaleźć się też specjalne pomieszczenie służące jako schronienia przed deszczem, musi więc być zadaszone.
Uwaga! Niektóre papugi, zwłaszcza większych gatunków, mają bardzo silny i ostry dziób, którym są w stanie przeciąć nawet metalową siatkę wykonaną z drutu o grubości 1mm – dla nich polietylenowa siatka (potocznie zwana sznurkową) może nie być wystarczająco mocna. Za to, dzięki wyjątkowej odporności na warunki atmosferyczne, świetnie sprawdzi się jako zewnętrzna siatka wolierowa dla mniejszych gatunków, takich jak papużki nierozłączki, papużki faliste i nimfy oraz lorysy czy aleksandretty.
W co warto wyposażyć wolierę dla papug?
Budując wolierę dla papug, pamiętaj nie tylko o siatce na woliery, ale również o wejściu dla siebie. W końcu jakoś bezpiecznie musisz dostać się do środka, by karmić ptaki lub sprzątać teren. Pamiętaj też o odpowiednim wyposażeniu woliery. Wewnątrz powinna się znaleźć:
- żerdź,
- jedno lub dwa drzewka,
- huśtawka lub wiszące zabawki,
- budka lęgowa,
- karmnik,
- poidełko.
Całoroczna woliera ogrodowa dla papug – o czym warto pamiętać?
Niektórzy hodowcy utrzymują papugi w wolierach zewnętrznych przez cały rok. Z uwagi na nasz klimat, w przypadku hodowli ptaków egzotycznych wewnątrz woliery należy zamontować także sztuczne oświetlenie oraz ogrzewanie. Świetnie sprawdzą się tutaj nagrzewnice, takie same jak te, które są wykorzystywane w kurnikach. Woliera całoroczna zewnętrzna powinna być odpowiednio zadaszona (możesz w okresie jesienno-zimowym montować dodatkowe osłony) i zabezpieczona przed wiatrem.
Mimo, że papugi to ptaki egzotyczne, które kojarzą się przede wszystkim z gorącymi klimatami, wiele z nich (w tym nimfy, świergoty seledynowe czy rozelle) znakomicie radzi sobie w naszych warunkach.
Umiejscowienie woliery
Na co zwrócić uwagę ustawiając wolierę zewnętrzną dla papug?
- Papuga, tak jak każdy inny ptak, potrzebuje minimalnej, niezbędnej przestrzeni. I właśnie taką należy jej zapewnić w wolierze. Przyjmuje się, że powierzchnia woliery dla kilku kur lub bażantów powinna wynosić 10 m2. Papugi mogą być utrzymywane w mniejszych powierzchniowo wolierach, za to w przypadku tych ptaków najważniejsza jest ich wysokość. Ta nie powinna być mniejsza niż 250 cm. Jedynie taka nie będzie ograniczać ptakom możliwości poderwania się do lotu.
- Pamiętaj, by woliera dla papug była umieszczona na lekkim spadku. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła spływać. Warto też pomyśleć nad pełnym systemem odprowadzającym, np. w postaci studzienki.
Woliera dla papug to wygodne rozwiązanie, które stanowi świetną alternatywę dla klasycznej klatki. Budując wolierę zewnętrzną pamiętaj, by chroniła ptaki przed niebezpieczeństwem. Dlatego nie zapomnij o tym, by wybrać solidną siatkę do woliery, która przetrwa wszystkie warunki atmosferyczne. Skoro już wiesz, jak zbudować porządną wolierę dla papug – czas byś zadbał o swoją hodowlę!