Łóżka piętrowe powróciły do łask. Dziś sięga się po nie zarówno przy aranżowaniu pokojów dla dzieci i nastolatków, jak również przy wyposażaniu niewielkich kawalerek. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie zapewniają wysoki komfort snu. Jest tylko jedno wyzwanie: spanie na wysokości niesie za sobą niewielkie, ale jednak, ryzyko. Zniwelować je pozwoli siatka zabezpieczająca na łóżko piętrowe. Dowiedz się więcej.
Spis treści
Po co i jak zabezpieczyć łóżko piętrowe?
Łóżka piętrowe różnią się między sobą konstrukcją i funkcjonalnością. Na rynku można znaleźć zarówno te podwójne, które dają miejsce do spania dwóm osobom, jak i pojedyncze, w których część „sypialniana” jest umieszczona na antresoli. Przy zastosowaniu tej drugiej wersji przestrzeń pod łóżkiem można wykorzystać np. na umieszczenie biurka, fotela i niskiego regału z książkami lub w inny sposób. To zatem bardzo funkcjonalne rozwiązanie.
Mimo to wiele osób obawia się inwestycji w ten rodzaj mebla. Powód jest prosty: spanie na dużej wysokości może być postrzegane jako niebezpieczne. W teorii, kiedy odpoczywasz w nocy, pozostajesz w jednej pozycji przez wiele godzin. Jednak w praktyce, nagłe przebudzenie w środku nocy czy po prostu gwałtowne przewrócenie się na drugi bok, może się skończyć upadkiem.
Oczywiście łóżka piętrowe są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia – ich zewnętrzny brzeg jest zabezpieczony wyższym rantem, który ogranicza możliwość wypadnięcia. Mimo to, jeśli ktoś ma lęk wysokości lepiej zastosować dodatkowe środki ochronne. Siatka zabezpieczająca do łóżka piętrowego przyda się szczególnie wówczas, gdy mebel ma służyć dziecku. Zapewni spokojny sen i maluchowi, i Tobie jako jego rodzicowi.
Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe – dostępne opcje
Myśląc o zabezpieczeniu łóżka piętrowego, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie.
Dobór odpowiedniej drabinki
Musi zapewniać bezpieczne wejście, a zwłaszcza zejście z łóżka. Najlepiej sprawdzają się te z drewnianymi, dość szerokimi szczeblami. Muszą być one odporne na poślizg (to ważne, zwłaszcza jeśli z łóżka będzie się schodzić w skarpetkach) i być odpowiednio „zagęszczone” – tak aby nie trzeba było pokonywać dużej odległości między stopniami. Najczęściej standardowa drabinka dołączona do łóżka jest wystarczająca, jeśli jednak masz wrażenie, że nie do końca Ci odpowiada – warto wymienić ją na inną. Upewnij się tylko, że nowa może zostać stabilnie przytwierdzona do łóżka!
Zabezpieczenie zewnętrznego brzegu górnego łóżka
Sama barierka zamontowana w meblu czy jego wyższy brzeg mogą nie wystarczyć – zwłaszcza gdy posłanie należy do dziecka. Wyobraź sobie malucha, który wpadnie na pomysł, aby poskakać na materacu lub w inny sposób się pobawić. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do powstania poważnego ryzyka. Jakie opcje stoją przed Tobą?
Siatka zabezpieczająca łóżko piętrowe – najlepsze rozwiązanie?
W teorii można by zabezpieczyć zewnętrzny rant łóżka bardzo wysoką barierką, nawet taką, która sięga do samego sufitu. W praktyce taki element mógłby zmniejszyć komfort spania na łóżku piętrowym oraz ograniczyć widoczność. Poza tym uderzenie się w środku nocy o drewniane deski o ostrych krawędziach czy o metalowe okratowanie nie jest niczym przyjemnym.
Właśnie dlatego najlepszym sposobem na to, jak zabezpieczyć łóżko piętrowe, jest odpowiednio dobrana siatka. To rozsądne rozwiązanie, ponieważ:
- siatka zabezpieczająca na łóżko piętrowe z jednej strony będzie odporna na duże obciążenia i utrzyma ciężar osoby, która na nią wpadnie, ale z drugiej jest miękka, więc w żaden sposób nie wywoła urazu,
- ten element nie ogranicza znacząco widoczności malucha (ani rodzica, który chce sprawdzić, co dzieje się u pociechy w nocy),
- siatkę można z łatwością założyć i zdjąć (np. po to, aby ją wyczyścić),
- można dobrać jej odpowiedni kolor – tak aby dodatkowo stała się dekoracją pokoju dziecka.
Poza tym siatka zabezpieczająca do łóżka piętrowego jest relatywnie tania, co stanowi jej dodatkowy atut.
Jak zamontować siatkę zabezpieczającą do łóżka piętrowego?
Przede wszystkim wybierz odpowiedni rodzaj siatki. Najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane z tworzyw sztucznych – na przykład siatki polipropylenowe. Są lekkie i miękkie oraz nie mają węzłów. Będą też przyjazne alergikom.
Pamiętaj też o innych parametrach, takich jak:
- grubość sznurka – powinna być dostatecznie duża, aby utrzymał on ciężar ciała, dlatego polecamy wersje od 1,80 do nawet 3 mm średnicy,
- gęstość siatki – dobierz ją do wieku dziecka. Im jest młodsze, tym gęstszą siatkę zabezpieczającą łóżko piętrowe warto wybrać. Najczęściej zamawiane modele to te o oczkach 5×5 cm.
Zwróć także uwagę na kolor siatki – może być np. czarna, biała, ale także wykonana w innym kolorze, pasującym do estetyki wnętrza.
A co z samym montażem?
Najlepsza opcja to linki gumowe lub stalowe w połączeniu z hakami w suficie – taka konstrukcja zapewni łatwe zdejmowanie i zakładanie siatki oraz solidny montaż. Pamiętaj tylko, aby wybrać haki w nieco większym rozmiarze – tak, aby zaczepiona do nich siatka nie wysunęła się.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy dobraniu systemu montażu oraz odpowiedniej siatki – skontaktuj się z nami. Eksperci Symar pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.