Produkty rolnicze muszą być wykonywane ze specjalnie dobranych materiałów, tak aby zapewniały nie tylko wytrzymałość, ale również odpowiednie właściwości użytkowe. Dobrym na to przykładem jest siatka do słomy. Jej dobór powinien uwzględniać kilka istotnych kwestii.
Siatka w rolnictwie jest stosowana przede wszystkim do belowania, a także do owijania kiszonki i roślin pastewnych. Powinna ciasno przylegać do siana, zapewniając utrzymanie go w jednym miejscu, a także w dobrym stanie, poprzez ochronę przed wpływem czynników szkodliwych (na przykład wilgoci). Z tego też względu często stosowane są siatki wykonane z polipropylenu, niezwykle popularnego materiału w przemyśle rolniczym.
Spis treści
Siatka rolnicza polipropylenowa – kiedy warto ją stosować?
W Internecie często można spotkać się z pytaniami, czy siatki polipropylenowe nadają się do użycia na roli. Ich właściwości oraz parametry techniczne dowodzą, że często jest to wręcz najlepszy możliwy wybór. Tego typu siatka rolnicza jest wykorzystywana w sadownictwie, pszczelarstwie, jako siatka na woliery, a także do belowania.
Wynika to między innymi z doskonałej trwałości takich siatek. Z powodzeniem mogą one być użytkowane przez wiele sezonów – są wytrzymałe na rozrywanie, przetarcia, a także na wpływ zmiennych temperatur, deszczu czy promieniowania UV. Siatka polipropylenowa jest więc niezwykle uniwersalna.
Siatka rolnicza – idealne rozwiązanie do okrywania słomy i siana
Tego typu siatka na wymiar bardzo dobrze sprawdza się do okrywania słomy oraz siana. Nadaje się do wykorzystania w każdych możliwych warunkach atmosferycznych – zarówno w okresie letnim, jak i jesienno-zimowym. Siatka do okrywania słomy oferowana jest w różnych wymiarach, toteż nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dobrać ją do dowolnej ilości słomy.
Przeczytaj również: siatki ochronne do hodowli ryb w stawach hodowlanych i gospodarstwach rybackich.
Siatka rolnicza do belowania
Do owijania beli należy użyć przynajmniej trzy, cztery warstwy siatki. Przełoży się to na gwarancję skuteczności procesu belowania, wynikiem którego będzie zwarta, solidna „paczka”. Oczywiście niezwykle ważna jest także odpowiednio dobrana siatka rolnicza do bel. Produkty wykonane z polipropylenu sprawdzają się pod tym względem bardzo dobrze. Nie tylko ze względu na parametry techniczne, ale również łatwość ich użycia. Taka siatka sznurkowa do belowania słomy może być wykorzystana w praktycznie każdych warunkach pogodowych.
Siatka rolnicza do owijania kiszonki i roślin pastewnych
Siatki polipropylenowe ogrodnicze są cenione także za doskonałe właściwości w zakresie ochrony kiszonki i roślin pastewnych. Ze względu na fakt, że dopuszczają one niewielką ilość powietrza, zapewniają wysoką jakość kiszonki. Gdy jest konieczność usunięcia siatek, można to zrobić bardzo łatwo, po prostu rozcinając je. W przypadku wykorzystania sznurka okazuje się to trudniejsze, gdyż trzeba go zwykle szukać w kiszonce, co jest zadaniem bardzo nieprzyjemnym.
Szukasz innych pomysłów? Sprawdź także: Hodowla ślimaka – jak zacząć? 5 porad na start.
Siatka do słomy – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Oczywiście siatki rolnicze sznurkowe występują w różnych wariantach, zróżnicowanych pod względem najważniejszych parametrów technicznych. Chcąc uzyskać odpowiednie właściwości, a także wysoką skuteczność ochrony roślin, należy je dobierać w sposób przemyślany.
Pomyśleć należy przede wszystkim o wytrzymałości mechanicznej danego produktu, jego odporności na wpływ czynników zewnętrznych, a także o wymiarach. Warto mieć na uwadze również podatność siatek rolniczych na recykling.
Wytrzymałość siatki rolniczej
To kwestia absolutnie najważniejsza. Warto nadmienić, że parametr wytrzymałości jest w tym przypadku określany w kilogramach. Wpływ na przypisane danej siatce wartości ma przede wszystkim użyty do jej produkcji materiał, a także proces wytłaczania. Siatka do okrywania słowy, belowania i innych zastosowań może wyróżniać się wytrzymałością na poziomie od 150 do nawet około 300 kilogramów. Nikt nie powinien mieć więc problemów ze znalezieniem interesującego go produktu.
Szerokość siatki ze sznurka do słomy
Zdecydowanie się na ofertę uznanego producenta zapewnia zazwyczaj spory wybór pod względem wymiarów siatek. Choć standardowa szerokość wynosi 125 centymetrów, z łatwością zamówić można także modele szersze. Podobnie jest z długością – parametr ten wynieść może nawet 4000 metrów.
Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź również: Siatka na siano – czym się kierować przy wyborze?
Siatka rolnicza cena
Koszt jest zależny od wspomnianych wyżej parametrów. Cena siatki rolniczej równie dobrze wynieść może więc około 300 złotych za 2000 metrów, jak i grubo ponad 500 złotych. Do tego dochodzi możliwość zakupu siatki na wymiar oraz o określonych parametrach.
Sznurek rolniczy czy siatka do okrywania słomy – które rozwiązanie jest lepsze?
Podczas wyboru najlepszych produktów rolniczych wielu klientów staje przed dylematem – czy lepiej wybrać siatkę czy może sznurek rolniczy. Należy w tym miejscu podkreślić, że siatka wyróżnia się większą wydajnością. Żeby zabezpieczyć słomę, trzeba zużyć znacznie mniej siatki niż sznurka, który jest także trudniejszy w użyciu (wymaga poświecenia większej ilości czasu). Do tego dodać należy mniejsze nasiąkanie siatki wodą oraz zdecydowanie łatwiejsze jej usuwanie w razie potrzeby. Niezależnie od zastosowania siatki rolniczej, przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne dostępnych na rynku produktów. Taka analiza pozwoli dokonać właściwego wyboru.