Prowadzenie uprawy pod chmurką oznacza konieczność zabezpieczenia roślin. Straty przynosić mogą zarówno zwierzęta podjadające uprawy, jak i intensywne opady czy grad. Na szczęście nie jesteś skazany na łaskę sił natury. Możesz osłonić pojedyncze czereśnie, wiśnie i inne drzewka owocowe, a nawet całe sady lub plantacje przy pomocy siatki na drzewa!
Siatki uniemożliwiają ptakom jakikolwiek kontakt z owocami, chronią też uprawy przed niszczącymi skutkami zjawisk atmosferycznych. Zastanawiasz się, jak założyć to zabezpieczenie na drzewa lub krzewy? Do wyboru masz dwie metody:
- zabezpieczenie pojedynczej rośliny,
- osłonięcie całego sadu przy pomocy jednej, dużej siatki rozpiętej na specjalnej konstrukcji.
Pierwszy sposób sprawdzi się w ogrodzie, na działce i wszędzie tam, gdzie zabezpieczenia wymagają pojedyncze drzewa. Jeśli musisz osłonić całą plantację, lepiej postaw na jedno zabezpieczenie całego terenu uprawy. Siatka mocowana na stelażu jest wygodna w użytkowaniu – możesz ją sprawnie założyć oraz zdemontować, nie uszkadzając przy tym ani zbiorów, ani samej siatki.
Spis treści
Jaką siatkę wybrać do zabezpieczenia sadu?
- Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje drzewa postaw na siatkę polietylenową (plecioną i dwużyłkową, która jest nawet o 200% mocniejsza niż modele jednożyłkowe).
- Zamawiając siatkę na drzewa owocowe na wymiar, pamiętaj, by uwzględnić niezbędny zapas materiału. Dzięki takiemu “naddatkowi” mocowanie siatki będzie znacznie łatwiejsze, a cała konstrukcja dobrze spełni swoje zadanie.
- Ponieważ siatki stosuje się na dworze, ważne jest, byś wybrał model, który cechuje wysoka odporność na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne.

- Materiał, z którego wykonuje się siatki na drzewa owocowe, jest lekki. Nadaje się do ochrony sadu, ponieważ nie obciąża dodatkowo gałęzi. Zwróć uwagę, by siatka (pomimo niskiej gramatury) miała mocną i zwartą konstrukcję. Montaż będzie łatwiejszy, jeśli siatka będzie elastyczna i rozciągliwa.
- Wybierz siatkę w neutralnym kolorze, który nie będzie rzucał się w oczy. Sadownicy najchętniej wybierają siatki na czereśnie w kolorze czarnym lub zielonym.
Przeczytaj również: Jak chronić czereśnie przed szpakami?
Siatka na czereśnie – jak założyć?
Wiesz już jaką siatkę wybrać, przejdźmy zatem do akcesoriów, które będą Ci potrzebne do jej zamontowania. Przygotuj:
- słupy drewniane lub metalowe – od Ciebie zależy, które wybierzesz. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości – postaw na podpory metalowe ocynkowane (są odporne na korozję, więc nie straszne im żadne warunki atmosferyczne), jeżeli na cenie – drewniane (są znacznie tańsze i odpowiednio zabezpieczone sprawdzą się przez kilka lat);
- kotwy oczkowe (kołki, które umieszcza się w drewnianych lub metalowych wspornikach);
- linki stalowe wraz z zaciskami linowymi;
- śruby rzymskie (typu hak–oko).
Przygotowanie stelaża – solidna konstrukcja to podstawa!
Siatka na czereśnie – jak założyć? Pewnie teraz zadajesz sobie to pytanie! Ale bez obaw, nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.
#1: Zaplanuj rozmieszczenie słupków
Podstawą jest prawidłowe rozlokowanie słupków – odpowiednia, stabilna konstrukcja to gwarancja sukcesu. Pamiętaj, by podpory były umieszczone w pewnym odstępie od drzew, ale niezbyt daleko, co mogłoby doprowadzić do opadania siatki na drzewa. Przyjmuje się, że odległość siatki od drzew owocowych powinna wynosić min. 50 cm. Zwróć również uwagę na dystans pomiędzy filarami – aby konstrukcja była stabilna, rozstaw podpory 4–6 m od siebie.
#2: Umieść kotwy w podporach
Kotwy oczkowe umieść na szczycie słupka we wcześniej przygotowanych otworach. To przez nie przeciągniesz stalową linkę trzymającą siatkę na drzewa owocowe. Pomiędzy linami zamontuj śruby rzymskie, które pozwalają na regulację naciągu
#3: Rozciągnij stalową linkę
Kolejnym krokiem jest rozciągnięcie stalowej liny pomiędzy każdym ze wsporników, która będzie utrzymywała materiał na swoim miejscu.
#4: Przejdź do montażu siatki
Gdy konstrukcja całego zabezpieczenia jest już gotowa, nie pozostaje nic innego, jak przymocować siatkę. Montaż będzie szybszy i łatwiejszy, jeśli przystąpi do niego kilka osób (w zależności od wielkości osłanianego terenu). Rozwijaj i naciągaj siatkę powoli na szerokość całej konstrukcji. Powtarzaj rozciąganie zabezpieczenia na linach, przesuwając się stopniowo wzdłuż każdego rzędu. Nigdy nie naciągaj siatki zbyt mocno!
#5: Zabezpiecz siatkę na drzewa z każdej strony
Montując osłonę pamiętaj, by dobrze przymocować ją nie tylko na górze, ale również przy gruncie. Tutaj najlepiej sprawdzą się tzw. śledzie, czyli zagięte druty, które musisz mocno wbić w podłoże. Dzięki nim siatka do sadu nie będzie się unosić przy podmuchach wiatru i żaden ptak nie przedostanie się pod spód.

Na koniec sprawdź, czy siatka z każdej strony jest zabezpieczona i czy nigdzie nie jest zbyt luźna i… gotowe!
Trzymaj ptaki z daleka od swoich upraw
Siatka do sadu zabezpiecza drzewa i krzewy przed szpakami, kosami, gilami, drozdami, sójkami, kwiczołami, które mogą niszczyć Twoje uprawy. Dzięki niej ptaki nie mają możliwości, by przedostać się do rośliny – w efekcie nie zjadają pąków i nie podgryzają owoców. Siatka na drzewa sprawdzi się jako osłona:
- czereśni,
- wiśni,
- jabłoni,
- gruszy,
- śliw,
- moreli.
Siatka do sadu – skuteczne zabezpieczenie krzewów
Siatka na drzewa owocowe sprawdza się także jako zabezpieczenie krzewów, a dzięki temu, że jest produkowana na wymiar, doskonale strzeże nawet najmniejszych plantacji. Ptaki mają apetyt nie tylko na owoce rosnące na drzewach. Siatka do sadu może pełnić rolę siatki na winogrono, która osłoni duże winnice, a także małe uprawy winogron. Dzięki niej przekąską dla ptaków nie staną się Twoje:
- truskawki,
- borówki,
- porzeczki,
- maliny,
- agrest,
- aronia.

Sprawdź także: Ochrona winorośli – jaką siatkę wybrać i jak ją zamontować?
Siatka na czereśnie jest łatwa do zamontowania, jeśli postawisz na specjalną, opisywaną wcześniej konstrukcję. Wybierz podpory wykonane z trwałego materiału oraz dopasowaną na wymiar siatkę. Zastosowanie siatki do sadu oznacza same zalety: pozwala zbierać nieuszkodzone, piękne owoce, niezniszczone przez ptaki czy warunki pogodowe.
Pozdrawiamy
Zespół Symar