Smaczne i zdrowe borówki amerykańskie to owoce, które w ostatnich latach stały się absolutnym hitem. Ich uprawa – zarówno na własne potrzeby, jak i na sprzedaż – jest stosunkowo łatwa. Jedyne, czego potrzebują krzewy, to kwaśna, najlepiej próchnicza gleba oraz regularne podlewanie. Jest jednak jeden istotny problem – ptaki, które lubią podjadać owoce. Sposobem na jego rozwiązanie jest siatka na borówki. Jaką wybrać?
Krzewy borówki amerykańskiej, choć obecne w Polsce od stosunkowo niedługiego czasu, zdążyły się dobrze zadomowić. Rośliny dobrze czują się w naszym klimacie, a duży popyt na ich owoce sprawia, że uprawa może być dochodowym zajęciem. Nie znaczy to jednak, że plantatorów borówki amerykańskiej omijają problemy typowe dla upraw owoców, a wśród nich ten związany z wyjadaniem borówek przez ptaki. Głównie są to drozdy, szpaki oraz wróble. Ich częste wizyty na plantacji mogą doprowadzić do utraty poważnej części zbiorów. Dlatego powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest siatka na borówkę amerykańską.
Spis treści
Jak działa siatka na borówki?
Siatka do ochrony borówek to specjalna odmiana siatki, która jest rozciągana dookoła krzewów rośliny w okresie jej owocowania. Obecność tej osłony sprawia, że ptaki zostają odcięte od dostępu do borówek i nie mają szans na ich wyjedzenie. Jednocześnie krzewy nie są pozbawione dostępu do światła słonecznego, co oznacza, że wzrastają bez najmniejszych problemów. Przy okazji siatka chroni je przed intensywnym wiatrem.
Co ważne, siatkę na borówkę amerykańską można rozciągnąć zarówno dookoła pojedynczych krzewów, jak i nad większą uprawą. Dlatego jest to odpowiednie rozwiązanie zarówno do niewielkiej uprawy ogrodowej, jak i na ogromne, profesjonalne plantacje.
Jaka siatka przeciw ptakom na borówki sprawdzi się najlepiej?
Do ochrony krzewów borówek nie możesz wykorzystać dowolnej siatki, którą masz pod ręką. Przy jej doborze trzeba wziąć pod uwagę cel wykorzystania oraz warunki, w których będzie funkcjonowała przygotowana konstrukcja. Siatka musi więc:
- mieć odpowiednio gęste oczka, aby zapobiec przedostaniu się do roślin także mniejszych ptaków, a jednocześnie nie dopuścić do ich zaplątania się w sieć,
- być odporna na warunki atmosferyczne, w których będzie funkcjonować – a zatem przede wszystkim na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV,
- być solidna i wytrzymała na rozerwanie i inne uszkodzenia mechaniczne,
- być względnie elastyczna – tak aby można ją było swobodnie rozciągnąć na uprawie,
- być lekka – by nie uszkodzić swoim ciężarem krzewów i owoców, które chroni.
Siatka na borówkę amerykańską – parametry
Polietylen, zwłaszcza w wersji PE HD wykorzystywanej przez Symar, to idealny materiał na siatki na borówki. Dlaczego? Przede wszystkim, ponieważ jest rozciągliwy, a jednocześnie wytrzymały i odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego. Przy okazji jest tworzywem wodoodpornym – a to oznacza, że nie nasiąknie wodą i nie nabierze większej masy. To sprawia, że tworzone z niego sieci doskonale spisują się na rozmaitych plantacjach, w tym na plantacjach borówki amerykańskiej.
Ponadto siatka na borówki z tego materiału może przyjąć parametry, jakich potrzebujesz. Możesz zadecydować o:
- gęstości oczek – najlepiej sprawdzą się te o rozmiarach 25×25 mm lub 28×28 mm (te drugie szczególnie, gdy zamierzasz rozciągnąć siatkę nad wieloma krzaczkami jednocześnie,
- kolorze siatki – biały lub czarny będą neutralne, a zielony „zamaskuje się”, co sprawi, że uprawa będzie się prezentowała bardzo estetycznie,
- długości i szerokości – kiedy zamawiasz bezpośrednio u producenta, możesz precyzyjnie dostosować rozmiar osłony do specyfiki swojej uprawy.
Zamawiając, warto również poprosić o wzmocnienie brzegów dodatkową taśmą – to ułatwi napinanie siatki, jak również jej zakładanie i zdejmowanie.
Montaż siatki na borówki – jak to zrobić?
Siatka na borówki może być zamontowana na dwa sposoby: na pojedynczych krzaczkach lub nad ich większą liczbą.
Jeśli myślisz o większej konstrukcji, możesz ją zamontować na drewnianych, metalowych lub betonowych podporach, spinając ze sobą poszczególne części siatki. Tak powstanie swoisty daszek, który ochroni rośliny nie tylko przed drozdami czy szpakami, ale również przed uszkodzeniem przez grad.
Siatka na borówki może być też wykorzystana do osłony innych owoców., np. drzewek i krzewów owocowych, w tym krzewów porzeczek, agrestu, winorośli itp. Dlatego możesz już przy jednym zakupie wyposażyć się w zabezpieczenie całego sadu czy plantacji.
Potrzebujesz siatki na borówki, która skutecznie ochroni owoce przed ptakami? Skontaktuj się ze specjalistami Symar. Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie.