Spis treści
Szybki, prosty i tani sposób na osłonę ogrodzeniową
Sąsiedzkie relacje bywają różne. Niemniej, jakie by one nie były, nadmiar kontaktu i ciekawskiego wzroku często bywa męczący. Problem pojawia się także, kiedy nasza posesja sąsiaduje z ruchliwą ulicą. Wtedy niemal każdy przechodzień nie może oprzeć się pokusie spojrzenia w naszą stronę. Jak więc uniknąć tych niekomfortowych sytuacji bez potrzeby ponoszenia horrendalnych kosztów przy jednoczesnym zachowaniu estetyki? Podpowiadamy.
Jak odgrodzić się od sąsiada? Sposobów jest wiele!
Jedną z najpopularniejszych metod na to, aby odgrodzić się od sąsiada, jest posadzenie żywopłotu. Jest to jednak rozwiązanie dla cierpliwych – żywopłot rośnie powoli, a czasami potrafi się nie przyjąć. Niemniej popularne od żywopłotów są markizy, pergole czy trejaże. Ich konstrukcje mogą również posłużyć za próbę ucieczki przed ciekawskimi spojrzeniami. Niektórzy sposobu na to upatrują w wałach ziemnych, ale to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla posiadaczy dużych działek. Uniwersalnym sposobem na zyskanie intymności, który sprawdzi się na każdej posesji i nie spowoduje domowej dziury budżetowej, jest osłona na ogrodzenie z siatki cieniującej.
Siatka ogrodzeniowa maskująca – właściwości
Siatki cieniujące na ogrodzenia nazywane są także maskującymi lub osłonowymi. Oprócz tego, że zapewniają nam intymność, mają szereg innych właściwości, dla których warto zastosować je w roli osłony ogrodzeniowej.
Do produkcji tego typu siatek używa się polietylenu o wysokiej gęstości. Dzięki temu tego typu osłona na płot jest odporna na warunki atmosferyczne (w tym rozciąganie, ścieranie i zerwanie) oraz grzyby i pleśnie. Bardzo dobrze spełnia się w roli ochrony przed kurzem, wiatrem oraz nadmiernym słońcem nie tylko nas, ale i roślin. Warto również wspomnieć o walorach estetycznych. Często tego typu siatki stosuje się do przykrycia mało atrakcyjnego płotu, który – z różnych przyczyn – nie może być wymieniony.
Osłona na ogrodzenie – jaką wybrać?
Pierwszym krokiem na drodze do wyboru siatki cieniującej na ogrodzenie jest jej rozmiar. W praktyce chodzi o wysokość, na jaką chcemy się osłonić. Możemy po prostu zwrócić się do producentów, którzy oferują siatki na wymiar, aby dopasować je bezpośrednio do naszego płotu. Kolejna kwestia to długość. Tego typu siatki dostarczane są w rolkach od 10 do 100 m.
Parametrem, który jest bardzo ważny pod względem estetyki, jest kolor siatki cieniującej na ogrodzenie. Do przesłonięcia ogrodzenie najczęściej wybierane są siatki w kolorze zielonym. Z kolei w kontekście walorów osłonowych znaczenie ma gęstość, która wpływa na stopień zacienienia oraz odporność takiej osłony na uszkodzenia mechaniczne.
Siatka cieniująca na ogrodzenie i jej montaż
Warto wiedzieć, że nie tylko gęstość siatki osłonowej ma wpływ na to, jakie zacienienie uzyskamy, ale także sposób jej montażu. Każdą z siatek na płot możemy założyć pojedynczo, jednak gdy zdecydujemy się na montaż podwójny, wtedy uzyskamy dodatkową osłonę.
Większość dostępnych na rynku siatek producenci wyposażają w oczka montażowe. Te umieszczone są wzdłuż brzegów siatki. Dzięki temu jej montaż jest szybki i łatwy. Można wykorzystać do niego opaski kablowe. Zresztą tego typu opaski bez problemu przechodzą również przez splot siatki, więc nawet jeśli dedykowanych otworów montażowych brak, z powodzeniem siatkę osłonową można zamocować do ogrodzenia właśnie z ich pomocą.
Siatki ogrodzeniowe maskujące – opłacalność inwestycji
Zastosowanie siatki cieniującej w roli osłony ogrodzeniowej jest o tyle opłacalne, że nie musimy inwestować w budowę nowego płotu. Wystarczy, że zamontujemy ją na tym, który już znajduje się na naszej posesji, aby szybko i skutecznie zasłonić się przed sąsiadami.
Jak widać, nie trzeba ani dużych nakładów finansowych, ani też skomplikowanych metod na to, aby ukryć się przed ciekawskim wzrokiem sąsiada czy też przechodnia. Z pomocą siatek cieniujących, bez większej ingerencji w stylistykę posesji czy ogrodu, zyskujemy zarówno efekt intymności, jak i skutecznie chronimy siebie oraz rośliny przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.