Na przestrzeni ostatnich 10 lat nastąpił dynamiczny rozwój upraw winogron w Polsce. Szacuje się, że łączna przestrzeń, na jakich znajdują się winnice w 2019 roku wynosiła ok. 400 ha. Rynek produkcji tych owoców niesie za sobą ogromny potencjał. Aby jednak uprawy przynosiły zdrowe plony w dużej ilości, potrzebna jest ochrona winorośli. Jedną z podstawowych metod jest zastosowanie specjalnych siatek. Zobacz, jaką wybrać i w jaki sposób można zamontować to zabezpieczenie na plantacji.
Spis treści
Ochrona winorośli – co zagraża winogronom?
Winogrona są narażone na szereg zjawisk, które mogą przeszkodzić w zebraniu wysokich i zdrowych plonów. Do najczęściej występujących zalicza się m.in.:
- choroby bakteryjne i grzybicze – w tym atraknoza, czarna plamistość czy szara pleśń; rozwiązaniem w tym przypadku mogą być opryski,
- różnego rodzaju owady, w szczególności mszyce, przędziorek chmielowiec czy pilśniowiec winoroślowy, które także można wyeliminować opryskami,
- osy i szerszenie, w okresie owocowania,
- ptaki w okresie owocowania,
- czynniki pogodowe – a zwłaszcza ulewy, silne wichury czy gradobicia.
W tych trzech ostatnich przypadkach, aby ochronić uprawy, warto sięgnąć po mechaniczne zabezpieczenie krzewów. Najlepiej sprawdzi się siatka na winogrona.
Przed czym chroni siatka do winogron?
Siatka na winorośl to proste, a zarazem wszechstronne i relatywnie tanie rozwiązanie wielu problemów w winnicach – i to zarówno tych dużych, gdzie owoce uprawia się na skalę przemysłową, jak i niewielkich przydomowych.
Odpowiednio dobrana siatka ochroni przed:
- wydziobywaniem owoców przez ptaki,
- wyjadaniem winogron przez osy i szerszenie,
- uszkodzeniem roślin w wyniku gradobicia czy silnej ulewy.
Może także stanowić ochronę przed wiatrem. Jednocześnie, osłonięte nią rośliny nie tracą dostępu do cennych promieni słonecznych, nie gniją (mają zapewniony przewiew i odprowadzanie wilgoci) ani nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego stosują ją zarówno najwięksi plantatorzy, jak i osoby prowadzące przydomowe uprawy.
Jaka siatka na winogrona?
Jeśli siatka na winorośl ma stanowić przede wszystkim zabezpieczenie przed ptakami, powinna być zamontowana, kiedy owoce zaczynają się przebarwiać. Ptaki, podobnie jak osy, czyhają na dojrzałe grona. Trzeba jednak uważnie obserwować plantację i działać z odpowiednim wyprzedzeniem – jedna wizyta dużego stada ptaków na małej winnicy może pozbawić nawet całego plonu!
A jaka siatka na winogrona przeciw ptakom sprawdzi się najlepiej? Najlepiej spisują się siatki polietylenowe – wyróżniają je: wysoka elastyczność, odporność na działanie promieni UV, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (przedarcie przez ptasie dzioby). Przede wszystkim jest jednak lekka – nie uszkodzi krzewów winorośli ani owoców, ani ich nie obciąży. Najlepiej sprawdzają się modele o oczkach 25 x 25 mm i grubości 2 x 0,2 mm lub mocniejsze 28 x 28 mm, grubość 2 x 0,3 mm. Można wybrać wersję czarną lub, mniej widoczną z daleka, zieloną. Co ważne można ją zamontować w różnych kombinacjach – zarówno nad całą plantacją, poszczególnymi rzędami, jak i krzakami.
Siatka na winorośl – jak ją zamontować?
Istnieje kilka metod montażu siatki na winogrona. Wybór właściwej jest uzależniony od:
- wielkości plantacji,
- stopnia zróżnicowania uprawianych odmian winogron,
- szkodników, które najbardziej zagrażają gronom.
Siatka na winogrona rozciągnięta nad plantacją – dla dużych winnic
Pierwszą metodą, po którą sięgają sadownicy, jest rozciągnięcie siatki nad całą plantacją. To wygodne wyjście z sytuacji – zwłaszcza jeśli ta osłona zostanie umieszczona odpowiednio wysoko. Wówczas plantator może dokonywać inspekcji zbiorów oraz w razie potrzeby dodatkowo podlewać krzewy w bardzo wygodny sposób.
Trzeba jednak pamiętać, że tak zamontowana siatka na winorośl wymaga zastosowania dodatkowej, solidnej konstrukcji, na której rozepnie się osłonę. Jest również najbardziej kosztownym rozwiązaniem. Nie sprawdzi się także, gdy uprawiasz kilka gatunków winorośli, które dojrzewają w różnych okresach.
Ochrona winorośli na pojedyncze rzędy
Zabezpieczenie całych rzędów sprawdzi się zarówno na dużych plantacjach o zróżnicowanych uprawach, jak i w mniejszych winnicach. Siatka na winorośl jest rozciągana rzędami. Zazwyczaj do jej umocowania wystarczą drewniane słupki. Tak można oddzielić od siebie ochronę poszczególnych szczepów i zakładać oraz zdejmować osłonę stopniowo – wraz z dojrzewaniem kolejnych gatunków.
Ochrona pojedynczych krzewów
Wykorzystywana w niewielkich, domowych winnicach – pozwala zabezpieczyć każdą z roślin osobno. To przydatne zwłaszcza, kiedy w ogrodzie znajdują się krzewy różnych szczepów. Uwaga! Przy montażu siatki na winogrona nad pojedynczymi krzewami należy uważać na optymalne napięcie. Nie może być ani zbyt mocne, ani zbyt słabe – wówczas dzioby ptaków mogą się przedrzeć przez osłonę.
Zabezpieczenie poszczególnych gron
Jest niezbędne zwłaszcza wówczas, gdy poza ptakami winogronom zagrażają osy. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po specjalne woreczki wykonane z gęstej siatki i nałożenie ich na każde z gron osobno. Taki woreczek zapobiegnie wyjedzeniu owoców przez te żarłoczne owady.
Nie jesteś pewien, jaką siatkę na winorośl wybrać? Skonsultuj się z doradcami Symar. Podpowiemy, jak najlepiej zabezpieczyć krzewy i owoce w winnicy.