Zapewnienie ptactwu hodowlanemu odpowiednich warunków zazwyczaj oznacza budowę woliery. Nie inaczej jest w przypadku perliczek, które na przeznaczonym dla nich i odpowiednio zabezpieczonym terenie mogą się swobodnie poruszać. Aby jednak woliera dla perliczek była wygodna i bezpieczna, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich technik i materiałów. Najlepiej postawić na specjalną siatkę, która jest łatwa w użyciu, wszechstronna i wytrzymała.
Spis treści
Woliera dla perliczek – odpowiednia lokalizacja
Konstrukcję woliery dla perliczek należy rozpocząć od ustalenia jej lokalizacji. Przede wszystkim powinna być usytuowana na lekkim, przepuszczalnym gruncie, w miejscu przewiewnym, ale osłoniętym od silnych wiatrów. Należy wykluczyć wszelkie przestrzenie znajdujące się w obniżeniu terenu lub wśród gęstego zadrzewienia, które często są zamglone.
Najlepiej, gdy woliera dla perliczek jest ustawiona na osi północny wschód – południowy zachód lub południowy wschód – północny zachód. Dzięki temu przestrzeń będzie równomiernie oświetlona, a utrzymanie optymalnej dla ptactwa temperatury będzie łatwiejsze. Dobrze również wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy zarówno samego „wybiegu”, jak i wychowalni w efekcie rozwoju hodowli. To znacznie łatwiejsze niż ich późniejsze przenoszenie w nowe miejsce, dlatego warto mieć pewien zapas wolnego terenu.
Jak duża powinna być woliera dla perliczek?
Przestrzeń w wychowalni dla perliczek
Aby teren przeznaczony dla ptaków hodowlanych należycie pełnił swoje funkcje, musi mieć odpowiedni rozmiar. Przyjmuje się, że na każdy 1 mkw powierzchni wychowalni powinno przypadać około 14 – 16 osobników do 12 tygodnia życia. Dotyczy to jednak wyłącznie pomieszczeń z wentylacją mechaniczną!
W przypadku stosowania grawitacyjnej metody wentylacji na każdy metr kwadratowy może przypadać tylko od 8 do 10 sztuk ptactwa. Od 13 do 20 tygodnia życia obsada na 1 mkw może wynosić 8 sztuk, od 21 do 28 tygodnia 6 sztuk. Również w przypadku dorosłych osobników na 1 mkw nie powinno przypadać więcej niż 5 – 6 ptaków. Warto zawsze pilnować przestrzegania tych norm, ponieważ ich przekroczenie może mieć bardzo negatywne skutki dla hodowli perliczek.
Wielkość woliery dla perliczek
Woliera powinna być odpowiednio większa, ponieważ perlice są ptakami, które lubią dużo chodzić i potrzebują do tego adekwatnej przestrzeni. Na jednego dorosłego ptaka powinno przypadać 10 – 15 mkw wybiegu. Korzystać mogą z niego już osobniki od 10. dnia życia – najlepiej w towarzystwie wodzicielki, tę rolę może pełnić kura lub indyczka. Na terenie woliery powinny znajdować się trawy, krzewy i rośliny motylkowe, które zapewnią ptakom niezbędne schronienie. Aby jednak zniechęcić perlice do znoszenia jaj w gniazdach w terenie, warto podawać im zboże w pobliżu kurnika. Wewnątrz budynków powinny znajdować się również grzędy, karmidła, poidła i gniazda typowe dla drobiu.
Siatka na woliery
Do konstrukcji woliery wykorzystuje się specjalną siatkę. Jest ona produkowana z wysokiej jakości tworzywa (polietylenu – PE), które wykazuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i spowodowane działaniem warunków atmosferycznych. Profesjonalna siatka na woliery to również zabezpieczenie przed dziką zwierzyną.
Dostępne są materiały o zróżnicowanych parametrach. Najważniejszym jest oczywiście rozmiar oczek. Jeśli chcesz się upewnić, że do woliery nie dostaną się nawet młode, drobne ptaki, zastosuj oczko o boku 20 mm. Zwykle jednak perlice mogą być całkowicie bezpiecznie trzymane w wolierach zbudowanych z siatki o nieco mniejszej gęstości.
Materiały tego typu są produkowane ponadto w różnych szerokościach i dowolnej długości, dlatego łatwo je dopasować do konkretnych potrzeb. Należy jedynie obliczyć, jaka siatka będzie konieczna. Najlepsza siatka wolierowa ma strukturę węzłową, dzięki czemu nie pruje się nawet przy miejscowym uszkodzeniu.
Siatka wolierowa w hodowli perliczek brojlerów
Jeśli hodowla perliczek liczy więcej niż 500 sztuk i obejmuje większe pomieszczenia, powinno się je podzielić na kojce (segmenty). To sposób na zabezpieczenie ptactwa przed urazami, ale również chorobami – szczególnie kokcydiozą.
Pomieszczenie dla perliczek powinno być podzielone na segmenty o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, mieszczące po ok. 500 sztuk drobiu. Najlepiej wykorzystać do tego siatkę PE dodatkowo pokrytą deskami do wysokości przynajmniej 1 metra licząc od podłoża. Dzięki temu kokcydia mają znacznie mniejsze szanse wywołania choroby perliczek. Odpowiednia dbałość o zdrowie ptactwa powinna też obejmować solidną wentylację i regularną wymianę ściółki. Wilgoć stanowi bowiem idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o siatkach polietylenowych na woliery i ich zastosowaniu w hodowli perliczek oraz innego ptactwa? A może chciałbyś złożyć zamówienie lub skorzystać z profesjonalnego montażu? Zapraszamy do kontaktu!