Hodowla sokołów z pewnością nie jest popularnym hobby, ale sokolnictwo na pewno ma swoich zwolenników. Te majestatyczne drapieżniki są nie tylko fascynujące, ale również pożyteczne – pomagają bowiem na przykład w eliminowaniu szkodników niszczących płody rolne czy budynki. Hodowla ptaków drapieżnych może więc być nie tylko hobby, ale również sposobem na biznes. Trzeba jednak wiedzieć, że wymaga ona mnóstwa czasu, uwagi i poświęcenia. Sprawdź, jak powinna wyglądać woliera dla sokoła i jak ją zbudować.
Spis treści
Hodowla sokołów – dlaczego się to robi?
W Polsce sokoły wędrowne w naturze pojawiają się niezwykle rzadko. To jednak ptaki, które mogą być bardzo przydatne dla człowieka. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim w roli „odstraszaczy” innych ptaków. To naturalny sposób na szkodniki upraw, np. szpaki, które potrafią bardzo szybko pozbawić plonów sadowników czy ogrodników. Sokoły mogą również płoszyć gawrony czy gołębie, które często stanowią problem w przestrzeniach miejskich. Ptaki uciekają przed drapieżnikiem, szukając sobie innego miejsca do życia. To często skuteczniejszy sposób niż urządzenia dźwiękowe czy wizualne, do których zwierzęta zwykle bardzo szybko się przyzwyczajają.
Hodowla sokołów jest również przydatna dla branży lotniczej. Drapieżne ptaki regularnie pracują na lotniskach, odstraszając dzikie osobniki różnych gatunków. To bardzo ważne, ponieważ ptactwo może stanowić ogromne zagrożenie przy realizacji operacji lotniczych. Mimo rozwoju technologii trudno znaleźć lepszy sposób na jego odstraszenie! Oczywiście hodowla ptaków drapieżnych wcale nie musi się wiązać ze świadczeniem tego typu usług. Dla niektórych jest to po prostu hobby.
Czy hodowla ptaków drapieżnych jest trudna?
Zanim zabierzesz się za budowę woliery i przygotowania do hodowli sokoła, warto dobrze się zastanowić. Trzeba bowiem wiedzieć, że jest to bardzo wymagające zajęcie. Ptaki drapieżne wymagają mnóstwa uwagi i ciężkiej pracy, ponieważ trzeba je odpowiednio „ułożyć”, niezależnie od tego, czy chce się z nim polować, czy też jedynie latać.
Hodowla ptaków drapieżnych wymaga przede wszystkim:
- odpowiednich warunków – miejsca na wolierę itp.,
- środków finansowych – na budowę woliery, pożywienie, opiekę weterynaryjną itp.,
- czasu – na układanie i trening oraz budowanie więzi z ptakiem.
Z całą pewnością nie jest to więc zadanie dla każdego! Wymaga pasji i sporej dozy cierpliwości, a także odpowiedzialności. Zanim pomyślisz o zakupie sokoła lub innego drapieżnego ptaka, powinieneś najpierw przygotować się do tego teoretycznie. Warto przeczytać kilka branżowych książek, a następnie odbyć kurs lub praktyki u doświadczonego sokolnika. Dopiero wtedy można zacząć rozważać rozpoczęcie hodowli!
Woliera dla sokoła – parametry
Woliera dla sokoła to najważniejszy element przygotowania do założenia hodowli. Musi ona być gotowa przed zakupem ptaka – drapieżnik, szczególnie młody, na pewno nie może żyć w domu. Jakie warunki powinna spełniać?
Jak duża powinna być woliera dla sokoła?
Musi być spora, tak aby drapieżnik bez problemu się w niej zmieścił i miał zapewnioną swobodę ruchu, ale na pewno nie może być za duża. Zbyt wiele przestrzeni może spowodować, że zdenerwowany ptak rozpędzi się w locie i rozbije się np. o ścianę. Ułożony ptak będzie mógł zaznać swobody podczas latania lub polowań z opiekunem. Dlatego w wolierze nie potrzebuje ogromnej przestrzeni.
Woliera dla sokoła musi być przede wszystkim bezpieczna. Oznacza to niezbyt duże wymiary – powierzchnia 3×3 m będzie wystarczająca dla większości średniej wielkości drapieżników, a optymalna wysokość to nie więcej niż 2,5-3 m. Znaczenie ma także odpowiednia konstrukcja. Należy zbudować klatkę tak, by do środka nie mogły się dostać żadne drapieżniki (zarówno inne ptaki, jak i lisy czy kuny).
Optymalna lokalizacja woliery dla sokoła
Najlepiej, by woliera dla ptaków drapieżnych miała ekspozycję południową. Zapewni to dostęp do światła oraz naturalną dezynfekcję podłoża. Najczęściej stosuje się woliery składające się z dwóch części – jednej osłoniętej, a drugiej bardziej otwartej, umożliwiającej ptactwu obserwowanie świata.
Woliera dla sokoła – jak zbudować?
Woliera dla sokoła na pewno powinna mieć dobrze przemyślaną i solidną konstrukcję. „Fundament” można wytyczyć np. za pomocą betonowej prefabrykowanej podmurówki. Na podłoże wysypuje się kruszone kamyki używane do podbudowy pod kostkę brukową lub gruby piach. Konstrukcja może się opierać np. na drewnianych lub betonowych słupach, a ściany można wykonać z płyt OSB, zostawiając niewielki prześwit przy gruncie (ok. 1 cm) dla lepszej wentylacji. Istnieje również możliwość zastąpienia części ścian ażurowym przepierzeniem – zawsze powinno być ono zbudowane z pionowych gęsto ustawionych szczebli.
Dach najlepiej pokryć częściowo blachodachówką, a częściowo siatką wolierową z tworzywa. Ważne, by była dobrze wykonana i dość gruba – wówczas na pewno nie ulegnie zniszczeniu. Zaleca się stosowanie siatki o oczkach wielkości mniej więcej 4×4 cm – jest ona wystarczająco drobna, by zabezpieczyć wolierę przed przedostawaniem się zwierzyny z zewnątrz, a jednocześnie na tyle „luźna”, że nie zatrzymuje śniegu. Podobne parametry i konstrukcję będzie miała optymalna woliera dla jastrzębia i każdego innego dużego drapieżnika.
Szukasz siatki na wolierę dla sokoła? Specjalizujemy się w produkcji siatek wolierowych na wymiar. Zapraszamy do kontaktu.