Dysponujesz wolną przestrzenią w ogródku przy domu i masz ochotę cieszyć się zbiorami własnych owoców? Pomyśl o sadzie! Nawet kilka drzewek owocowych ubogaci teren Twojej posesji i przyniesie moc korzyści. Zobacz, jak założyć sad owocowy krok po kroku oraz czego potrzebujesz, by Twoje drzewka miały dobre warunki do zdrowego wzrostu.
Spis treści
Sad owocowy – dlaczego warto?
Sad owocowy to przestrzeń ogrodu, w której są posadzone drzewka – np. jabłonie, wiśnie, śliwy, czereśnie czy brzoskwinie. Najbardziej oczywistą korzyścią z założenia sadu będą oczywiście własne owoce. Smakują zupełnie inaczej niż te przyniesione ze sklepu, a poza tym masz 100% pewność co do tego, jak były uprawiane. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by odżywiać się ekologicznie – własne drzewka będą strzałem w dziesiątkę!
To jednak nie jedyne korzyści, jakie płyną z założenia sadu owocowego. Warto pamiętać, że:
- taka przestrzeń wpłynie pozytywnie na estetykę ogrodu – stanie się też idealnym miejscem do relaksu,
- zyskasz dodatkowy cień, który szczególnie latem pozwoli odetchnąć od upałów.
Jak założyć sad – od czego zacząć?
Pierwsza i najważniejsza kwestia to wybór miejsca, w którym powstanie sad owocowy. Zaleca się, aby wydzielić na niego zupełnie oddzielną przestrzeń, a nie np. przypadkowo zasadzić drzewka w różnych częściach działki.
„Skoncentrowanie” sadu na jednym obszarze zapewni Ci możliwość wygodnej pielęgnacji drzewek – przykładowo siatka na szpaki będzie mogła zostać wygodnie rozciągnięta nad całym ich rzędem. Poza tym przy zastosowaniu tego rozwiązania możesz liczyć na bardziej obfite, lepsze jakościowo plony.
A co posadzić pomiędzy drzewami? Najlepiej sprawdzi się zwykły trawnik. Możesz także zdecydować się na rośliny ozdobne, które lubią cień – np. takie jak nasturcja, aksamitka czy mięta pieprzowa. Będą żyły w symbiozie z drzewkami ogrodowymi, a jednocześnie nie utrudnią Ci pielęgnacji sadu.Warto zadbać o odpowiednie nasłonecznienie. Najbardziej optymalne warunki daje sad skierowany na południe lub zachód. Największym wyzwaniem będzie jego ustawienie na północy działki, zwłaszcza w pobliżu cieniującej ściany.
Jaka powierzchnia jest potrzebna na sad?
Ogólna zasada mówi, że na sad należy przeznaczyć ok. 1/3 powierzchni ogrodu. Jednak ma ona zastosowanie tylko wówczas, gdy przydomowy ogród jest wystarczająco duży. Co jednak, gdy zajmuje np. 250 m2? Wówczas na sad zostaje Ci w okolicach 80 m2, co oznacza, że nie możesz sobie pozwolić na zasadzenie dużej liczby drzewek oraz urozmaicenie gatunków.
W sytuacji, gdy działka jest niewielka, najlepiej zdecydować się na drzewka niskie i karłowe. Można je sadzić stosunkowo blisko siebie i nie rozrastają się one nadmiernie. Z drugiej strony – nie dają one zbyt dużej przestrzeni do rekreacji. Dlatego alternatywą może być po prostu zasadzenie 3-4 standardowych drzew, które z biegiem lat rozrosną się i zapewnią cień.
Jakie gatunki drzew wybrać do przydomowego sadu?
Dobór gatunków drzew to nie tylko kwestia indywidualnych preferencji. Warto wiedzieć, że konkretne odmiany potrzebują określonej ilości miejsca. Przykładowo pojedyncze jabłonie, grusze i śliwy potrzebują po ok. 9 m2 powierzchni, za to czereśnie, wiśnie czy brzoskwinie – już tylko ok. 5 m2. Drzewkom karłowym wystarcza nawet ok. 3 m2.
Pamiętaj: większość drzewek owocowych nie zapyla się własnym pyłkiem. Dlatego warto posadzić co najmniej 2 drzewka tego samego gatunku.
Jaka gleba w sadzie?
Jeśli zastanawiasz się, jak założyć sad, zwróć też uwagę na przygotowanie gleby do posadzenia drzewek. Musi być żyzna i próchnicza oraz dobrze odżywiona. Na etapie przygotowania można wymieszać wierzchnią warstwę ziemi – zwłaszcza jeśli jest piaszczysta – z torfem oraz kompostem. Zalecane proporcje to 40-60 kg na m2 powierzchni sadu.
Gdy chodzi o kwasowość gleby, różne gatunki drzewek mają różne preferencje. Obojętna gleba najlepiej „współpracuje” z wiśniami, morelami, czereśniami, brzoskwiniami i śliwami. Jeśli zaś poziom kwasowości jest wyższy, warto postawić na jabłonie lub grusze.
Jak założyć sad owocowy – termin sadzenia drzewek
Już wiesz, gdzie założyć sad i poczyniłeś przygotowania w kwestii gleby? Czas wybrać najdogodniejszy termin na posadzenie drzewek. Eksperci wskazują, że najlepszy moment to jesień. Miesiącem, kiedy powinno się sadzić drzewa, jest październik.
Inna opcja to sadzenie na wiosnę, ale koniecznie wówczas, gdy ustąpią już przygruntowe przymrozki.
Kiedy można spodziewać się pierwszych plonów?
Jeśli zdecydujesz się na założenie sadu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Drzewka, zanim zaczną owocować, muszą urosnąć. W przypadku drzew karłowatych pierwszych plonów możesz się spodziewać już po 2-3 latach. Przy odmianach tradycyjnych – nawet dopiero po 8 latach.
Pamiętaj też, że każdego roku musisz w odpowiedni sposób pielęgnować roślinność. Istotne są:
- odpowiednie przycinanie drzewek,
- nawożenie – zwłaszcza azotem,
- ochrona sadu przed szkodnikami – przede wszystkim przed gryzoniami oraz robakami..
W okresie owocowania potrzebna jest też dobra siatka na drzewa, która pomoże je zacienić, ochronić przed wiatrem, gradobiciem, a przede wszystkim przed ptakami. Specjalistyczna siatka na drzewka owocowe może zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub utratą większości plonów!
Potrzebna Ci dobra siatka ochronna na drzewka? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać właściwe zabezpieczenie – zarówno na wypadek ataku ptaków, jak i gradobicia oraz innych czynników ryzyka.