Szklarnie foliowe to popularne rozwiązanie stosowane zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i hobbystów, którzy chcą sami uprawiać warzywa czy owoce. Jednak folia na tunel ogrodowy może nie wystarczyć, aby zabezpieczyć całą konstrukcję przed warunkami pogodowymi. Zobacz, jak zabezpieczyć folię na tunelu w prosty sposób. Rozwiązaniem może być odpowiednio dobrana siatka.
Spis treści
Namioty foliowe – kiedy to dobre rozwiązanie?
Budowa standardowej szklarni ogrodowej to z jednej strony doskonałe rozwiązanie, ponieważ w efekcie inwestycji powstanie stała i bardzo stabilna konstrukcja. Z drugiej – jej wykonanie wymaga dużej ilości czasu oraz sporych środków. Tymczasem tunel foliowy to świetna alternatywa. Możesz w nim stworzyć podobne warunki jak w szklarni (lub nawet jeszcze lepsze), a jednocześnie jest lekki, łatwy do zmontowania i… rozmontowania.
Właśnie dlatego na taką konstrukcję decyduje się coraz szersze grono ogrodników. Jednak trzeba pamiętać, że nawet bardzo solidne tunele foliowe są mniej odporne na uszkodzenia niż typowa szklarnia. Ryzyko mogą stanowić choćby porywiste wiatry, które w ostatnich latach pojawiają się w Polsce coraz częściej. Ale nie tylko. Równie problematyczne mogą być grad czy intensywne opady deszczu.
Szczególnie narażona na uszkodzenie jest oczywiście sama folia, która pokrywa namiot ogrodniczy. I to jej potrzebne jest przemyślane wzmocnienie. Najlepiej w tej roli sprawdza się siatka.
Zabezpieczenie szklarni foliowych siatką – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Na pierwszy rzut oka siatka może nie wydawać się dobrą odpowiedzią na pytanie o to, jak zabezpieczyć folię na tunelu. W końcu podobnie jak sama folia jest dość lekka. Trzeba jednak pamiętać, że:
- dodatkowa warstwa siatki może stanowić „amortyzację” dla folii – zapobiegając np. przed jej uszkodzeniem przy gradobiciu (zadziała trochę jak „piłkochwyt”),
- siatka może stanowić świetną ochronę przed silnym wiatrem – tak dla samej folii, jak i dla upraw znajdujących się w tunelu czy większym namiocie,
- ten element może pełnić również dodatkowe funkcje – związane choćby z zacienieniem upraw w okresie najintensywniejszego nasłonecznienia.
Poza tym popularność zastosowania siatki jaki zabezpieczenia dla tunelu foliowego wynika z cech samego produktu. Siatki na szklarnie foliowe są:
- dostępne w szerokim wyborze parametrów technicznych – bez trudu dopasujesz taką o odpowiedniej gęstości, kolorystyce oraz rozmiarze,
- łatwe do zamontowania oraz zdjęcia – przytwierdzenie ich do konstrukcji tunelu foliowego może być wykonane np. przy pomocy trytytek czy linek montażowych, w krótkim czasie,
- niedrogie – zamówienie nawet dużej ilości takiego zabezpieczenia nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu,
- wytrzymałe – odpowiednio dobrane siatki (np. siatki polietylenowe, z dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV i wodoodporne) przetrwają nienaruszone nawet przez wiele sezonów.
Jak zabezpieczyć folię na tunelu siatką?
Aby zabezpieczyć foliowiec ogrodową siatką, zacznij od dobrania jej właściwego rodzaju. Jaka sprawdzi się najlepiej? Symar do ochrony tuneli foliowych rekomenduje przede wszystkim siatki polietylenowe. Wyróżniają się:
- wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne – trudno je przerwać czy w inny sposób zniszczy,
- odpornością na działanie wody – nie nasiąkają nią, więc nie ma ryzyka, że po deszczu dodatkowo obciążą namiot foliowy na warzywa czy inną konstrukcję, powodując jej destabilizację,
- elastycznością – można je łatwo naciągnąć na tunel lub przy zastosowaniu większego namiotu założyć wewnątrz.
To jednak nie koniec parametrów, które musisz wziąć pod uwagę podczas doboru siatki na tunel foliowy. Ważne są również jej kolor oraz gęstość i gramatura, a co za tym idzie – stopień zacienienia. Powinien być on uzależniony od typu uprawianych pod folią warzyw czy innych upraw. Przykładowo siatki cieniujące SDM 055 zatrzymują 20% wiatru i 25% słońca, ale SDM 150 „odcinają dopływ” 65% wiatru i aż 70% światła. Dlatego swój wybór warto skonsultować ze specjalistą.
Podczas rozmowy warto również ustalić:
- dokładne wymiary siatki (warto, by była nieco większa niż powierzchnia, którą ma przykryć, aby łatwo było zamontować zabezpieczenie),
- sposób montażu – możliwe jest zamówienie konstrukcji ze specjalnym obszyciem, które ułatwi przytwierdzenie siatki do konstrukcji.
Jak wzmocnić tunel foliowy siatką w praktyce?
Aby zamontować siatkę na tunel foliowy, wystarczy ją przymocować do szkieletu konstrukcji, podobnie jak samą folię. Najczęściej robi się to przy pomocy linek lub opasek zaciskowych, jednak dostępne są także różne inne systemy montażowe. Warto przed dokonaniem zakupu przyjrzeć się bliżej temu, jak zbudowany jest tunel i przemyśleć wygodny i szybki sposób zarzucenia zabezpieczenia. Nietrudno znaleźć takie rozwiązanie.
Jeśli potrzebujesz dobrej jakości siatki na tunel, skontaktuj się z Symar. Podpowiemy, która jej wersja będzie najlepszym zabezpieczeniem przed wiatrem czy przegrzaniem upraw. Zapraszamy!