Szpak zwyczajny (Sturnus Vulgaris) – ten niewielki, z pozoru niewinny ptaszek jest prawdziwą zmorą ogrodników! Jeśli decydujesz się na samodzielną uprawę czereśni, wiśni, borówek czy agrestu, musisz znaleźć swój sposób na szpaki. W przeciwnym razie zjedzą Twoje owoce, zanim zdążysz je zebrać! W jaki sposób chronić przydomowy sad? Sprawdź, jak odstraszyć szpaki.
Spis treści
Dźwiękowe odstraszacze szpaków i armatki hukowe
Odstraszacze dźwiękowe i armatki hukowe to metody często stosowane przez sadowników i plantatorów. Czy sprawdzą się w przypadku ogrodu? Zdecydowanie nie.
Armatki hukowe to potężny sprzęt w walce ze szpakami. Stosuje się go przede wszystkim na dużych powierzchniach, najczęściej polach i plantacjach. Wytwarzają huk na poziomie… nawet 130 dB! A zatem armatka hukowa to naprawdę głośne rozwiązanie, ale dzięki temu właśnie skutecznie przepędza szpaki z miejsca żerowania na długi czas.
Jest jednak pewien szczegół… oprócz faktu, że takie urządzenie emituje dźwięk odpowiadający hałasowi wytwarzanemu przez startujący odrzutowiec, jego stosowanie jest obwarowane przepisami prawnymi i wymaga stosownych pozwoleń.
Odstraszacze dźwiękowe to alternatywa dla bardzo głośnych armatek. Tego typu urządzenia emitują, np. odgłosy drapieżników. Mają znacznie mniejszy zasięg, więc nadają się do zastosowania w ogródku, ale w tym przypadku również trzeba dysponować pozwoleniem.
Jeśli koniecznie chcemy walczyć ze szpakami za pomocą dźwięków, najlepszym rozwiązaniem (ale też najdroższym) wydają się tzw. ultradźwięki. To specjalne aparaty, które emitują odgłosy niesłyszalne dla ludzi. Można stosować je nawet w gęstej zabudowie – nie będą przeszkadzać sąsiadom.
Wizualne sposoby na szpaki
Stosowanie armatek hukowych i innych odstraszaczy dźwiękowych oznacza konieczność uzyskania pozwolenia – dlatego warto postawić na inne, mniej inwazyjne rozwiązania. Jeśli ptaki podskubują Twoje owoce, przepędź je za pomocą:
- stracha na wróble – tradycyjnego rozwiązania, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku krzewów owocowych. Umieszczony pomiędzy nimi strach będzie przepędzał szpaki – musisz jednak pamiętać, by co jakiś czas zmieniać jego położenie. Ptaki lubią obserwować dany teren i jeśli się zorientują, że potencjalny wróg się nie porusza – ponownie przylecą na żer;
- latawca na szpaki – umieszczony na długiej tyczce latawiec przypomina wyglądem drapieżnego ptaka. Poruszany wiatrem odstrasza potencjalnych zjadaczy upraw;
- taśm odblaskowych – ta metoda działa podobnie jak latawce. Taśmy umieszcza się na gałęziach drzew. Wydają specyficzny, szeleszczący odgłos, który odstrasza szpaki;
- makiet drapieżnych ptaków – sprawiają wrażenie, że na terenie bytują drapieżniki. Zniechęcą to szpaki do zbliżenia się do Twoich upraw, przynajmniej na jakiś czas.
Siatka na drzewa owocowe – pewna ochrona przed szpakami
Skutecznym i niewymagającym zezwolenia sposobem na szpaki jest zamocowanie siatki na drzewa lub krzewy owocowe. To bariera, której ptaki nie przekroczą, musisz jednak postawić na odpowiednio trwały materiał. Dobrym wyborem są siatki polietylenowe, całkowicie odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, które długo zachowują swoje właściwości i dobry wygląd.
Co jest jeszcze ważne w przypadku siatki przeciw szpakom? Te ptaki to bystre stworzenia, które będa próbowały za wszelką cenę sforsować zabezpieczenie. Dlatego siatka musi być wytrzymała – nie może ulegać zniszczeniu pod wpływem dziobania czy rozrywania. Siatka ochronna na przed szpakami powinna być łatwa w montażu. Zaletą siatek jest to, że skutecznie odstraszają szpaki, a przy tym nie wpływają negatywnie na ekosystem czy zbiory. Możesz zabezpieczyć nawet pojedyncze drzewko czy krzew, więc to ekonomiczne i dobre rozwiązanie do każdego ogrodu.
Sprawdź także: Siatka na drzewa przeciw ptakom – jaką wybrać, jak zakładać?
Morwa – przysmak szpaków, który może uchronić Twoje zbiory
Jeśli żadna z metod Cię nie przekonuje – zostaje ostatnia deska ratunku. W pobliżu krzewów owocowych lub czereśni posadź drzewo morwy. Co prawda nie podziała jako odstraszacz szpaków, ale będzie sposobem, by nieco zminimalizować Twoje straty. Szpaki uwielbiają owoce morwy, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że to w stronę tego drzewa skierują swoje zainteresowanie.
Istnieje wiele metod, by pożegnać się ze szpaczym towarzystwem. Warto przetestować kilka z nich. Jeśli jednak wciąż zadajesz sobie pytanie, jak odstraszyć szpaki – mamy jedną odpowiedź. Skutecznie, ale i humanitarnie. Pamiętaj o jednym – szpaki znajdują się pod ochroną i nie wolno wyrządzać im krzywdy! Dlatego właśnie przedstawione przez nas sposoby nie krzywdzą ptaków, pozwalają jedynie ochronić przed szpakami Twoje uprawy.