Przepiórki to jedne z najmniejszych ptaków domowych. Dzięki temu ich hodowla jest możliwa na niewielkim terenie – nawet w przydomowym ogródku. To gatunek, który jest znany ze zdrowego, delikatnego mięsa, ale również pełnych wartości odżywczych, smacznych jajek. Dowiedz się, jak hodować przepiórki na jajka i dlaczego warto.
Spis treści
Przepiórka – hodowla na jajka
Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie hodowli przepiórek – również tych niewielkich, przydomowych. W przypadku tego gatunku wartościowe jest zarówno mięso, jak i jajka. Komercyjna hodowla przepiórek na jajka jest mniej popularna ze względu na niższą opłacalność. W niewielkich gospodarstwach i przydomowych ogrodach może się jednak sprawdzić znakomicie.
Kiedy przepiórki zaczynają się nieść?
Następuje to dość szybko, bowiem już nawet ok. 6 tygodnia życia. Przez kolejne pół roku dostarczają od 5 do 8 sztuk tygodniowo. Następnie nieśność przepiórek spada, dlatego najbardziej opłacalne są duże hodowle – z osobnikami liczonymi w tysiącach. Nawet zmniejszona wydajność przepiórek jest jednak wystarczająca do produkcji jajek na własne potrzeby. Jeden ptak pozwala uzyskać podczas całego swojego życia nawet 300 jaj.
Warto przy tym pamiętać, że jajka przepiórek są bardzo zdrowe – zawierają kilka razy więcej żelaza i witamin z grupy B niż jajka kurze oraz sporo innych mikroelementów. Są niskokaloryczne i stanowią źródło pełnowartościowego białka. Mogą ponadto pomagać w leczeniu niektórych chorób, szczególnie tych związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz alergii. Jajka przepiórcze mają też bardzo dekoracyjne skorupki, których ubarwienie zależy w znacznej mierze od diety ptaków.
Jak długo przepiórki niosą jajka?
Zwykle do ok. 10-12 miesiąca. Później ptaki zazwyczaj przeznacza się na mięso.
Przydomowa hodowla przepiórek – podstawowe informacje
Przydomowa hodowla przepiórek nie jest trudna. Z całą pewnością nie są to zbyt wymagające ptaki. Ponadto ze względu na niewielkie rozmiary nie potrzebują dużych ilości miejsca. Można je hodować w klatkach, choć to woliery są dla nich zdecydowanie bardziej komfortowe. Aby ptaki dobrze się czuły, nie chorowały i znosiły jak najwięcej jaj, powinny mieć dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Warto zapewnić im zarówno możliwość swobodnego ruchu, jak i schronienie, w którym będą mogły się schować w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Nie lubią mrozu, wiatru ani zbyt ostrego słońca, dlatego wolierę czy wybieg dla przepiórek należy osłonić. Warto również zadbać o regulację temperatury – jeśli spada ona poniżej 17°C, ptaki przestają znosić jajka. Z tego powodu hodowla przepiórek w wolierze może być nieco mniej wydajna.
Hodowla przepiórki w klatkach może być bardziej wydajna, choć oczywiście jest mniej komfortowa dla zwierząt. Klatki umieszcza się jedna na drugiej w kilku kondygnacjach. Powinny one mieć lekko pochyloną podłogę, po której jajka mogą się staczać do specjalnej rynienki. Dzięki temu zbieranie jaj jest znacznie łatwiejsze, a ponadto nie mają one kontaktu z odchodami.
Jak hodować przepiórki na jajka – żywienie
Przepiórki można karmić gotową paszą dostępną w specjalistycznych sklepach. Na dorosłego osobnika trzeba liczyć ok. 25 g paszy granulowanej lub sypkiej dziennie i 40 g wody. Nie należy podawać przepiórkom paszy dla kur, ponieważ ma ona niewłaściwe proporcje składników odżywczych. Dorosłe ptaki należy karmić mieszanką dostarczającą ok. 2800 kcal na kilogram, w tym 20 % białka, 1% lizyny i 0,44% metioniny. Pisklęta (1-7 dzień życia) wymagają bardziej odżywczej mieszanki (ok. 3000 kcal i 28% białka), ponieważ są ruchliwe i mają szybką przemianę materii. Młode przepiórki (do 28 dnia życia) również powinny dostawać paszę o nieco zwiększonej energetyce (idealnie 2900 kcal/kg i ok. 24% białka).
W okolicach 6 tygodnia życia należy zacząć podawać nioskom paszę o wysokiej koncentracji białka (22-25%), dużej ilości wapnia i fosforu oraz innych minerałów, a także zwiększonej ilości lizyny.
Hodowla przepiórek na zewnątrz – jak zbudować wolierę?
Najłatwiej zorganizować przydomową hodowlę przepiórek, budując wolierę i niewielki kurnik, który zapewni ptakom schronienie. Nie musi to być trudne. Wystarczy postawić drewniany stelaż, a „ściany” i „sufit” wykonać z miękkiej, elastycznej siatki, najlepiej wykonanej z polietylenu. Dzięki temu ptaki będą miały zapewniony komfort poruszania się, a jednocześnie zabezpieczenie przed drapieżnikami i rozmaitymi zwierzętami, które mogą przenosić choroby.
Należy pamiętać, że hodowla przepiórek wymaga zastosowania dość gęstej siatki o niewielkich oczkach. Dzięki temu uzyskasz pewność, że drobne ptaki się przez nią nie przecisną. Siatka polietylenowa jest polecana do budowy ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne, ale również wytrzymałość mechaniczną – bez trudu oprze się nawet dziobom i pazurom.
Hodowla przepiórek na zewnątrz powinna być umiejscowiona w ciepłym miejscu, najlepiej takim, które jest nasłonecznione głównie rano lub po południu. Jej wymiary muszą być dostosowane do liczebności hodowli. Na 1 m2 można umieścić nawet do 25 dorosłych osobników, choć oczywiście więcej „luzu” zapewni ptakom bardziej komfortowe warunki. Woliera dla przepiórek nie powinna być niższa niż 2 m. Dzięki wykorzystaniu siatek na wymiar nie powinno to stanowić problemu!
Planujesz hodowlę przepiórek? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą siatek wolierowych.