Poświęcasz swój czas, pieniądze i ogrom zaangażowania w uprawę owoców w sadzie lub na plantacji? A może masz czereśnię, wiśnię albo krzewy porzeczek w ogródku na własny użytek? Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel – nie pozwól ptakom zniszczyć efektów swojej pracy! Chroń zbiory przed inwazją szpaków, kwiczołami i drozdami. Dowiedz się, jak odstraszyć ptaki i wybierz rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim sadzie.
Spis treści
Zabezpieczenie czereśni, wiśni oraz owoców jagodowych przed szpakami i innymi ptakami niszczącymi zbiory – przegląd metod
Szpaki podskubują Twoje owoce w ogrodzie, sadzie lub na plantacji? Czas je przepędzić! Im więcej owoców, im bardziej są słodkie i piękne, tym chętniej przylatują do nich ptasi podjadacze. Ale pamiętaj: ochrona czereśni przed szpakami i innymi ptakami powinna być dla nich bezpieczna i nie może zagrażać ich życiu. Na ten moment na rynku dostępnych jest kilka różnych możliwości ochrony drzewek owocowych, które spełniają kryterium bezpieczeństwa.
- Armatki hukowe – to rozwiązanie dźwiękowe (wytwarzają huk na poziomie nawet 120 dB), które pozwala przegonić zwierzęta z dużego terenu, np. sadu czy pola. Niestety po pewnym czasie szpaki, kosy, drozdy czy inne ptaki przyzwyczajają się do wydawanych odgłosów. Oznacza to, że armatki hukowe są skutecznym, ale krótkotrwałym sposobem na ochronę czereśni, wiśni oraz owoców jagodowych. Poza tym hałas, który powodują może być uciążliwy dla otoczenia.
- Odstraszacze dźwiękowe – działają bardzo podobnie do armatek hukowych (emitują odgłosy ptaków drapieżnych), jednak mają mniejszy zasięg – przeznaczone są do użytku na działkach i w ogródkach.
- Latawce na szpaki – służą odstraszaniu ptaków zagrażających zbiorom. Umieszcza się je na wysokiej tyczce (w zależności od modelu od 6 m do nawet 13 m). Latawiec swoim wyglądem imituje sylwetkę drapieżnego ptaka, dzięki temu szpaki czy kosy nie zbliżają się do drzew lub krzewów. To rozwiązanie, które może sprawdzić się zarówno w małym ogrodzie, jak i dużym sadzie, ale podobnie jak w przypadku armatek i odstraszaczy dźwiękowych, po pewnym czasie traci swoją “siłę rażenia”.
- Siatki ochronne na drzewa – to praktycznie jedyny, w pełni skuteczny sposób na ochronę czereśni przed szpakami. Siatki chronią owoce, uniemożliwiając ptakom przedostanie się do drzewa. Montuje się je bezpośrednio na drzewach lub do specjalnie przygotowanej konstrukcji.
- Ultradźwięki – czyli aparaty dźwiękowe, które emitują odgłosy całkowicie niesłyszalne dla ludzi.. Ich zadaniem jest niepokojenie i odstraszanie ptaków. Tę metodę możesz zastosować, jeśli uprawiasz czereśnie w swoim ogrodzie. W przeciwieństwie do armatek hukowych, dźwięki wydawane przez urządzenie nie będą przeszkadzać sąsiadom. Odstraszanie tym sposobem charakteryzuje się mniejszym zasięgiem i bardzo ukierunkowanym działaniem.
Sprawdź również: Siatka na drzewa przeciw ptakom – jaką wybrać, jak zakładać?
Skuteczny i bezpieczny sposób na szpaki i inne ptaki żerujące w sadach i na plantacjach – siatki ochronne
Jak chronić czereśnie przed szpakami i innymi ptakami? Przede wszystkim skutecznie! Skuteczny odstraszacz szpaków, taki jak głośne armatki hukowe, może być bardzo pomocny. Wspominaliśmy już o różnych metodach zabezpieczeń, jednak wszystkie z nich, poza siatkami na drzewa owocowe, są sposobami krótkotrwałymi. Dlaczego siatka na czereśnie i inne drobne owoce to najlepsza ochrona przed niepohamowanym ptasim apetytem?
Trwała przez wiele sezonów
Główną zaletą siatki ochronnej na drzewa jest jej wielosezonowość. Siatkę produkuje się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – polietylenu (ma plecioną, żyłkową konstrukcję, co gwarantuje owocom maksymalną ochronę przed dziobaniem i podgryzaniem). Dodatkowo siatka na czereśnie jest odporna na każdą pogodę i promieniowanie UV. Jest również całkowicie wodoodporna, więc sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach.
Jednocześnie wytrzymała i delikatna
Siatka na czereśnie jest mocna, a zarazem delikatna dla liści i owoców na drzewie owocowym. Wykonana z polietylenu jest lekka i elastyczna – nie obciąża gałęzi, dzięki temu szczególnie dobrze nadaje się do ochrony drzewek i krzewów wydających drobne i miękkie owoce.
Niedroga
Odstraszanie szpaków za pomocą siatki to najskuteczniejszy, a zarazem najtańszy sposób na ochronę przed szpakami. Rozwiązanie jest długotrwałe, a koszt zakupu zabezpieczenia rozkłada się na wiele lat. Nie musisz każdego roku wymieniać siatki ani jej konserwować.
Bez szkodliwego wpływu na środowisko
Siatki chroniące czereśnie, wiśnie oraz jagody są całkowicie bezpieczne dla owoców oraz środowiska naturalnego, stanowiąc skuteczne odstraszenie szpaków. Ich stosowanie nie ma szkodliwego wpływu na życie i zdrowie ptaków oraz nie wpłynie negatywnie na zbiory po okresie dojrzewania owoców.
Przygotowana na wymiar dla drzew owocowych
Kolejną niewątpliwą zaletą siatki na szpaki jest to, że możesz ją zastosować praktycznie wszędzie. Świetnie nadaje się do zamocowania w sadach, na różnego typu plantacjach, jak również do ochrony pojedynczych drzew owocowych w ogrodzie. Siatkę powinieneś rozciągnąć na koronę drzewa (jeśli chcesz osłonić pojedynczą roślinę) lub umieścić na specjalnym stelażu, jednocześnie zabezpieczając, by pod spód nie przedostał się żaden ptak (rozwiązanie proponowane i rekomendowane, jeśli planujesz jedną siatką zabezpieczyć dużą połać sadu lub plantacji). Dodatkowo, warto rozważyć zamontowanie na drzewie owocowym budkę lęgową, co skutecznie odstraszy inne wróble od drzew owocowych.
Wybierz siatkę wykonaną na konkretny wymiar. Zyskasz pewność, że będzie idealnie pasować do wielkości Twojego sadu czy drzewa.
Mało widoczna
W porównaniu ze strachami na wróble, przyczepionymi do gałęzi płytami CD czy replikami dużych gatunków ptaków, siatka ma znacznie przyjemniejszą dla oka postać. Dostępna jest w dwóch dobrze komponujących się z otoczeniem kolorach – zielonym i czarnym. Właśnie to “wtapianie się” w zielony krajobraz jest niewątpliwie jedną z ogromnych zalet wykorzystania siatki do ochrony sadów, plantacji czy ogrodów.
O odstraszaniu szpaków musisz pamiętać!
Jak chronić czereśnie przed szpakami i innymi ptakami z apetytem na owoce? Pamiętaj, by kupić wyłącznie taką siatkę, która jest dedykowana ochronie drzew przed ptakami. Jedynie specjalnie dobrane, drobne oczka sprawiają, że zabezpieczenie jest niezawodne. Zbyt duże oczka mogą powodować przedostawanie się mniejszych ptaków pod siatkę, z kolei zbyt małe ograniczają dostęp do promieni słonecznych. Odpowiednio dopasowana do swojego celu siatka stanowi najlepszą barierę ochronną przed szpakami, drozdami, kwiczołami, kosami itp. i jednocześnie nie hamuje rozwoju roślin. Nie każda siatka nadaje się do ochrony owoców w sadach, ogrodach i na plantacjach – dużą rolę odgrywa tutaj materiał, z którego ją wykonano. W tym przypadku najlepiej sprawdza się polietylen żyłkowy, który jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo, rodzina szpaków może pomóc w odstraszaniu innych szpaków, choć może to wiązać się z pewną stratą plonów.
Pozdrawiamy,
Zespół Symar