Hodowla ślimaków w Polsce? Choć pomysł ten wydaje się dość „egzotyczny”, rozwijająca się nisza biznesowa może przynieść ogromne zyski. Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł dla Ciebie i chcesz wiedzieć, jak to wygląda w praktyce? A może już podjąłeś decyzję, ale zależy Ci na tym, aby stworzona farma ślimaków pozwoliła osiągać wymierne przychody? Oto kilka praktycznych porad na start.
Spis treści
Hodowla ślimaków – czemu to się opłaca?
Szacuje się, że w Polsce jest obecnie kilkaset farm ślimaków. To stosunkowo niewiele, zwłaszcza gdyby porównać nasz rynek do francuskiego, na którym takich gospodarstw jest kilka tysięcy. Skąd tak mała popularność tego modelu biznesowego? Przyczyny są dwie. Pierwszą jest nieobecność tych mięczaków w polskiej kuchni. Drugą zaś – brak wiedzy co do tego, jak hodować ślimaki.
Tymczasem potencjał biznesowy takiej inwestycji jest ogromny. Dlaczego?
- Ślimaki są ważną częścią kultury jedzenia w wielu krajach na zachodzie Europy – zwłaszcza we Francji, ale także w Belgii, Hiszpanii czy Portugalii. Popyt na te mięczaki jest nadal znacznie większy niż podaż, więc hodowca nie ma problemu z pozyskania klienta na taki towar.
- Coraz większą popularnością cieszą się również kosmetyki, do których produkcji wykorzystuje się śluz ślimaka. Obecnie są produkowane głównie w Azji, ale firm kosmetycznych z Europy, które chcą wejść na ten rynek nie brakuje. To kolejna grupa potencjalnych odbiorców.
- Sama hodowla ślimaków – zwłaszcza w porównaniu z hodowlą bydła czy drobiu – jest znacznie mniej czasochłonna, a inwestycja początkowa jest relatywnie niska. Niewielkiej hodowli wystarczy poświęcić zaledwie ok. 2-3 godzin dziennie, aby osiągnąć wymierne korzyści.
- Zyski z nawet niewielkiej hodowli mogą sięgać 60-70 tys. rocznie, już po odliczeniu wszystkich kosztów.
Właśnie dlatego teraz jest najlepszy moment, aby rozpocząć hodowlę ślimaka.
Hodowla ślimaka – jak zacząć, aby się udało?
Czego potrzebujesz, aby Twoja hodowla winniczka lub innego gatunku ślimaka osiągnęła sukces? Oto podstawowe elementy, o które musisz zadbać, aby rozpocząć.
1. Grunt
Tak naprawdę na to, aby stworzyć prostą hodowlę wystarczy nawet mała działka pod miastem. Do rozpoczęcia przygody z tym biznesem potrzebujesz minimum 3 arów – na takiej powierzchni powstanie farma ślimaków, na której nauczysz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ich rozmnażaniu i odżywianiu, oraz osiągniesz pierwsze zyski. Z myślą o eksporcie towaru potrzebujesz ok. 50 arów.
2. Przestrzeń do rozmnażania
Proces rozmnażania ślimaków powinien się odbywać albo w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, albo nawet w niewielkim kontenerze. Niezbędne jest zapewnienie w takim wnętrzu właściwego oświetlenia (od niego w dużej mierze zależy efektywność całego procesu), jak również temperatury (optymalna to ok. 22⁰C) oraz wilgotności. Przestrzeni nie potrzeba wiele – na początek ok. 10-20 m2 w zupełności wystarcza. Warto przy tym pamiętać, że w okresie od listopada do marca ślimaki hibernują – trzeba im to również umożliwić.
3. Infrastruktura
Najważniejszą kwestią jest stworzenie bezpiecznego miejsca do prowadzenia hodowli ślimaków na zewnątrz. Na terenie otwartym tworzy się specjalnie wygrodzone pola czy paśniki. Kluczowe jest, aby stworzyć przestrzeń, która:
- zapobiegnie ucieczkom ślimaków,
- zabezpieczy zwierzęta przed drapieżnikami, a także nadmiarem słońca,
- zapewni odpowiednią wentylację i poziom wilgoci.
Dlatego, tworząc taką „zagrodę”, hodowcy sięgają po profesjonalne materiały, takie jak np. siatki cieniujące z polietylenu. Spełniają one wszystkie powyżej wskazane wymogi, tj. efektywnie zabezpieczają paśniki przed drapieżnikami i słońcem, a jednocześnie są wysoce wytrzymałe i zapewniają świetny stosunek jakości do ceny. Poza dobrym zabezpieczeniem paśników trzeba również zainwestować w dobry system ich zraszania – farma ślimaków musi być nieustannie wilgotna, aby stworzyć zwierzętom optymalne warunki do wzrostu.
4. Wybór gatunku ślimaka i zakup
Kiedy masz już gotowe miejsce do prowadzenia hodowli, czas zdecydować, jakie ślimaki trafią do rozmnażania. Winniczki i ślimaki afrykańskie to dwa najpopularniejsze gatunki. Możesz się więc zastanawiać, czy recepta na to, jak zacząć hodować winniczki, różni się od odpowiedzi na pytanie, jak zacząć hodować ślimaki afrykańskie. Czy potrzebna jest odmienna infrastruktura? Zasadniczo – nie. Warunki, których potrzebujesz, a także typ paszy i inne zasady są podobne. Często jednak słyszy się, że odmiana afrykańska jest łatwiejsza do hodowania, a mięczaki tego gatunku osiągają wyższą masę. A to przekłada się na wielkość zysków. Najlepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z firmą sprzedającą stado rozrodcze, która przedstawi „za” i „przeciw” każdego rozwiązania. Pamiętaj, że stado rozrodcze kupujesz tylko raz.
5. Kwestie formalne
Kiedy wszystkie decyzje są już podjęte, a infrastruktura gotowa (jeszcze przed zakupem mięczaków!), należy zadbać o formalności, z którymi wiąże się hodowla ślimaka. Jak zacząć od tej strony? Pamiętaj, że:
- produkcja ślimaków to działalność rolnicza – musisz więc ją zarejestrować w taki sposób,
- potrzebujesz pozwolenia od Powiatowego Lekarza Weterynarii na rozpoczęcie hodowli – dokonuje on inspekcji przygotowanej przez Ciebie infrastruktury i gdy wyda pozytywną opinię, możesz przystąpić do działania,
- również samodzielna sprzedaż wymaga uzyskania pozwolenia.
Koszt założenia hodowli ślimaków jest relatywnie niski (to wydatek rzędu ok. 40 tys. zł), a potencjał zysków wysoki. Zainwestowane koszty często zwracają się już po pierwszym sezonie. Nic dziwnego zatem, że produkcja ślimaków jest atrakcyjna biznesowo. Jeśli jesteś już na etapie tworzenia infrastruktury i potrzebujesz dobrej siatki do paśników, skontaktuj się z ekspertami Symar. Pomożemy Ci na tym etapie inwestycji krok po kroku!