Chcesz się zająć hodowlą drobiu, egzotycznych gatunków ptaków, gołębi, a może dużych kotów? Jeśli tak, musisz zapewnić zwierzętom bezpieczne i komfortowe miejsce, w którym będą miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Chodzi oczywiście o woliery. W jaki sposób ją przygotować, aby zadbać o dobrostan ptaków czy kotów? Jak wygląda budowa woliery krok po kroku? Sprawdź!
Budowa woliery – kiedy warto?
Woliera jest wygrodzoną przestrzenią dla zwierząt, która jest chroniona nie tylko ogrodzeniem, ale i specjalną siatką przeznaczoną do budowy wolier. Woliery powstają aby zapewnić:
- bezpieczną przestrzeń do poruszania się dla zwierząt – np. gwarantującą, że ptaki będą mogły swobodnie rozprostować skrzydła i polatać,
- ochronę przed ucieczką hodowli,
- dodatkową osłonę przed wiatrem i chłodem – chociaż konstrukcja znajduje się na zewnątrz, siatka wolierowa wysokiej jakości stanowi dodatkową barierę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Dlatego, projektując i wykonując wolierę, trzeba zadbać o to, aby konstrukcja spełniała powyższe zadania i zapewniła zwierzętom komfort oraz bezpieczeństwo. Do tego celu wykorzystuje się specjalne siatki wykonane z polietylenu.
Budowa woliery krok po kroku – etapy prac
Jeśli już wiesz, że potrzebna Ci woliera, czas przystąpić do wykonania niezbędnych prac i zabezpieczenia woliery. Jakie zadania przed Tobą? Oto podstawowa instrukcja, która wyjaśni Ci, jak zrobić wolierę.
1. Określ, jak dużej woliery potrzebujesz
Jest to uzależnione zarówno od gatunku zwierząt, które hodujesz, jak i od ich liczby. Dla małej przydomowej hodowli, liczącej np. 10-15 kur czy 5-10 bażantów wystarczy standardowy prostokąt o wymiarach 6×4 m2 (o łącznej powierzchni 24 m2). Im więcej drobiu czy innych zwierząt ma trafić do woliery, tym większa przestrzeń będzie im niezbędna do wygodnego egzystowania i tym większa siatka wolierowa będzie potrzebna. Zupełnie innej przestrzeni wymagać będą kury, a innej hodowla ptaków egzotycznych jak na przykład papugi.
Jeśli jednak masz wątpliwości, jak dużo miejsca im zapewnić, najlepiej skonsultować się z zaprzyjaźnionym hodowcą lub ekspertem w celu uzyskania bardziej precyzyjnych informacji.
2. Wybierz odpowiednie miejsce dla woliery
Jakie? Przede wszystkim dość zaciszne, aby zwierzęta miały spokój i nie były zestresowane ciągłym ruchem dookoła. Warto też zadbać, aby woliera była dobrze osłonięta od wiatru. Wolierę można stworzyć np. tuż przy ścianie budynku albo obok żywopłotu. Zwróć także uwagę na to, by woliera nie znajdowała się w miejscu zalewowym – takim, w którym zazwyczaj przy opadach tworzy się duża kałuża wody. To ważne, ponieważ inaczej zwierzęta wiosną i jesienią będą brodzić w błocie. Siatki na woliery mogą być także idealnym zabezpieczeniem przed spadającymi liśćmi, które mogłyby wpadać do woliery i tworzyć idealne środowisko dla niechcianych chwastów.
Nie zapominaj również o estetyce – woliera powinna współgrać z wyglądem działki.
3. Dobierz materiały na fundamenty i szkielet konstrukcji
Musisz pamiętać, że budowa woliery przebiega na zewnątrz, a co za tym idzie wszystkie materiały wykorzystane do jej stworzenia będą narażone na działanie czynników naturalnych. Dlatego muszą być odporne na wilgoć i korozję, a także na wahania temperatur. Dlatego siatki na woliery muszą być wytrzymałe i odporne na promieniowanie uv i uszkodzenia mechaniczne. Zamiast budowy klatek możemy więc postawić na siatki na woliery, które są znacznie wygodniejsze w wykorzystaniu do budowy woliery i jednocześnie zabezpieczają zwierzęta równie dobrze jak solidne i wymagające trudnych prac konstrukcje.
Co wybrać?
- Na podmurówkę do ścian najlepiej sprawdzą się prefabrykowane elementy ogrodzenia lub zwykłe betonowe krawężniki, które zostaną wkopane do ziemi.
- Na pionowe słupki, na których zostanie rozpięta siatka możesz przeznaczyć elementy stalowe (najlepsza opcja pod względem trwałości) lub drewniane (najwygodniejsze i najprostsze w montażu, ale wymagają regularnej konserwacji).
Pamiętaj, że:
- betonowe prefeabrykaty powinny mieć wysokość między 25 a 30 cm, a ich połowa powinna się znaleźć pod ziemią – to zapobiegnie wykonywaniu podkopów przez drapieżniki,
- pionowe słupki powinny być rozmieszczone nie rzadziej niż w odległości 2 metrów od siebie, a ich standardowa wysokość wynosi ok. 2 metrów.
Nie zapomnij również o stworzeniu komfortowego wejścia do woliery – takiego, które będzie bezpieczne, a jednocześnie da Ci łatwy dostęp do wnętrza. Dobrze sprawdzą się metalowe lub drewniane drzwi zabezpieczone solidną kłódką.
4. Określ, jakie siatki na woliery są Ci potrzebne i zamontuj je
Sam stelaż woliery to dopiero pierwszy element. Drugim i kluczowym są siatki na woliery dla ptaków czy innych zwierząt. Jaka musi być? Wytrzymała, i to pod każdym względem. Powinna być odporna na:
- wilgoć,
- zróżnicowane temperatury,
- działanie promieniowania UV.
Dlatego najlepiej sprawdza się wybór siatki wykonanej z polietylenu, z którego są wykonane właśnie siatki na woliery. A jaki rozmiar oczek i ich typ wybrać? Najlepiej sprawdzi się siatka w karo. Gdy zaś chodzi o wymiary, wszystko zależy od tego, jakie zwierzęta hodujesz. Przykładowo, jeżeli są to małe ptaki egzotyczne, potrzebujesz takiej o mniejszych oczkach – np. 20 x 20 mm. Jeśli zaś do woliery ma trafić duży kot, oczka 60 x 60 mm lub większe w zupełności wystarczą.
Siatki na woliery możesz zamówić z dodatkowym obszyciem w kwadracie, które wzmocni jej konstrukcję oraz ułatwi montaż na słupkach.
W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcą Symar, który podpowie Ci, którą wersję siatki wybrać.
5. Wyposaż wolierę
Ostatni etap prac to wyposażenie woliery w odpowiednie akcesoria. Jakie? Przede wszystkim karmnik oraz poidełka. Jeśli hodujesz gołębie lub ptaki egzotyczne, zadbaj o stworzenie żerdzi, na których ptaki będą mogły przysiadać. Kotom przyda się np. budka czy kilkupoziomowa konstrukcja, po której będą się mogły wspinać. Jeśli planujesz hodowlę w wolierze również w chłodniejszych miesiącach, pomyśl o dodatkowym doświetleniu woliery – tak aby również w nocy pojawiło się delikatne światło. Będzie działało uspokajająco na Twoje zwierzęta.
Korzystając z tych porad, stworzysz funkcjonalną i bezpieczną wolierę, która jednocześnie pomoże zadbać o dobrostan ptaków czy kotów. Jednocześnie to właśnie w firmie Symar zamówisz siatki na woliery.