Pawie to dostojne, spokojne i przede wszystkim piękne ptaki, a ponadto jeden z najstarszych gatunków ozdobnych na świecie. Ich hodowla jest możliwa nie tylko w ogrodach zoologicznych – coraz częściej spotyka się je np. w parkach, gospodarstwach agroturystycznych, a nawet w przydomowych ogrodach. Oczywiście ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Jak wygląda budowa woliery dla pawi? Jaką siatkę wybrać?
Budujesz wolierę dla pawi? Dostarczymy Ci specjalistyczną siatkę wolierową!
Spis treści
Woliera dla pawi – podstawowe wymagania
Każdy, komu marzy się własna woliera na pawie, musi pamiętać, że gatunek ten należy hodować w parach. Samotne osobniki źle znoszą brak towarzystwa, co wywołuje agresję. Ptaki te mogą ponadto z powodzeniem przebywać wśród kaczek czy kur.
Pawie muszą mieć zagwarantowaną swobodę ruchu. W ciągu dnia powinny mieć możliwość swobodnego przechadzania się po ogrodzie. Woliera, do której będą wracać na noc, musi być na tyle duża, aby ptaki mogły się w niej swobodnie obracać, również z rozłożonym ogonem.
Wewnątrz woliery powinien znaleźć się budynek z zadaszeniem (najlepiej ze świetlikiem, to zachęci pawie do wchodzenia do środka), jak również poidła i karmidła.
Budowa woliery dla pawi – jak wygląda?
Mimo że na rynku dostępne są gotowe woliery dla pawi, hodowcy często wolą stworzyć taką konstrukcję samodzielnie. Nie jest to bardzo skomplikowane, a można dzięki temu wszystko dopasować do swoich warunków. Co do zasady woliera składa się z dwóch części:
- zabudowanej – pełni funkcję schronienia,
- ażurowej – na świeżym powietrzu.
Planując budowę, należy dobrze przemyśleć lokalizację. Wszystko z uwagi na to, że późniejsze przeniesienie całej konstrukcji może okazać się niemożliwe.
Budowa woliery dla pawi – ogrodzenie
Ściany woliery wykonuje się z siatki. Jednak musi być to produkt dobrej jakości, odporny na wilgoć i niszczące działanie promieni słonecznych. Szczególnie dobrze w takim zastosowaniu sprawdzają się polietylenowe siatki na woliery dla pawi, wzbogacone protektorem UV. Jest to wybór na wiele sezonów, dostosowany do zmiennych warunków pogodowych. Siatka PE jest całkowicie wodoodporna, dzięki temu nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wilgoci (np. podczas mgły lub opadów) – nie rozciąga się i nie obciąża konstrukcji woliery. Ponadto polietylen nie ulega biodegradacji, a więc siatka nie porasta mchem, glonami czy pleśnią.
Kluczową rolę odgrywa solidność siatki. Powinna na długo zachowywać swoje właściwości i estetyczny wygląd, w końcu pawie to ptaki majestatyczne, idealne do podziwiania. Polietylen o wysokiej gęstości sprawdza się w tej roli świetnie.
Woliera dla pawi – wymiary
Składając zamówienie, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak wymiary siatki. Ponieważ każda woliera jest inna, warto zdecydować się na produkt na wymiar. Poza tym trzeba dobrać odpowiednią wielkość oczek – aby do woliery nie mogły przedostawać się wróble i inne małe gatunki często przenoszące zarazki i choroby. Nie musi to być 20 x 20 mm, w przypadku pawi można postawić na nieco większy wariant, ale nie więcej niż 100 x 100 mm.
Jak zamontować siatkę na woliery dla pawi?
Siatkę wolierową najlepiej przymocować do słupków, metalowych lub drewnianych (te drugie wymagają jednak regularnej konserwacji). Należy je rozmieścić w równych odległościach, co ok. 2 m i wbić w ziemię w taki sposób, aby się nie chwiały. Po wykonaniu tych czynności można już przejść do najważniejszej części, czyli mocowania siatki.
Jeśli słupki są drewniane, istnieje możliwość montażu przy użyciu zszywacza. W przypadku tych metalowych dobrze sprawdzają się np. opaski zaciskowe. Siatkę należy mocować co kilkadziesiąt centymetrów wzdłuż każdego słupka. Chcąc mieć pewność, że będzie dobrze się trzymać, warto zdecydować się na dodatkowe obszycie jej sznurem o szerokości 5 mm. Pomoże w jej stabilizacji na słupkach.
Woliera na pawie – budowa schronienia z zadaszeniem
Warto pamiętać, że w wolierze przeznaczonej dla pawi niezbędne jest także schronienie z zadaszeniem, czyli kurnik. Ptaki będą do niego wracać na noc i przebywać w nim w chłodniejsze miesiące (gatunek ten jest wrażliwy na zimno). Szerokość takiego budynku nie może być mniejsza niż 2,5 m, a wysokość powinna wynosić ok. 3 m. Ważnym elementem jest solidne zamknięcie, które uniemożliwi pawiom nocne ucieczki, a jednocześnie ochroni je przed dostaniem się do środka drapieżników, takich jak kuny i lisy.
Do stworzenia kurnika można wykorzystać np. płyty budowlane. Tak jak już zostało wspomniane, w dachu warto umieścić świetlik. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym chętniej ptaki będą do niego wchodzić. W pobliżu podłogi można dodatkowo wykonać podmurówkę. Będzie ona dodatkową barierą dla drapieżników.
Gatunki pawi do hodowli w wolierze
Najczęściej hodowanym gatunkiem jest paw indyjski. Można go rozpoznać po niebieskim upierzeniu. Nieco mniej popularne są pawie złote, czyli zielono-błękitne z charakterystycznym, złotym połyskiem. Zdecydowanie najrzadziej spotykany w naszym kraju jest gatunek kongijski. Ogon samców jest czarny, z metalowym połyskiem, a upierzenie fioletowo-brązowo-zielone.
Pawie są ptakami, które można bez dużego trudu oswoić. Ich żywienie w warunkach hodowlanych nie jest bardzo kłopotliwe – mają podobne potrzeby pokarmowe co indyki, dlatego można im podawać mieszankę paszową przeznaczoną dla tych ptaków. Poza tym paw znacząco upiększa krajobraz i żyje wyjątkowo długo, bo nawet 30 lat.
Jeśli marzy Ci się estetyczna i bezpieczna woliera dla pawi, chętnie Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami, aby dobrać właściwą siatkę, która przetrwa lata!