Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice działki, ale również chroni przed intruzami, dając poczucie bezpieczeństwa czy prywatności. To, jak spełnia swoje podstawowe funkcje, zależy jednak od tego, z czego jest wykonane. Płot z siatki jest najtańszy i najprostszy w budowie, jednak nie spełnia wielu wymagań. Istnieje jednak łatwy sposób, by poprawić jego walory użytkowe – osłona na siatkę ogrodzeniową. Poznaj zalety tego rozwiązania i sprawdź, jak je wykorzystać.
Spis treści
Osłona na ogrodzenie z siatki – dlaczego warto?
Tak jak wspomniano we wstępie, płoty z siatki niewątpliwie mają swoje zalety. To najprostszy sposób na to, aby wyznaczyć granice posesji. Siatka jest łatwo dostępna i tania, a jej montaż nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności czy też specjalistycznych narzędzi. Wiele osób stosuje ogrodzenia tego typu tymczasowo, by zabezpieczyć posesję, zanim na niej zamieszkają. Zdarza się jednak, że tego typu tymczasowe rozwiązanie pozostaje w użytku znacznie dłużej, niż byśmy sobie życzyli. Siatka poniekąd spełnia swoją funkcję, ale jednocześnie na pewno nie można nazwać jej praktyczną, a tym bardziej piękną. Nie zapewnia prywatności, nie osłania od wiatru ani kurzu z ulicy. Niekiedy rdzewieje i ulega mechanicznym uszkodzeniom, przez co z pewnością nie dodaje uroku posesji. Niekoniecznie trzeba ją jednak wymieniać na zupełnie nowe ogrodzenie! Istnieją bowiem osłony na płot z siatki, które pomogą szybko i niewielkim kosztem poprawić jego parametry użytkowe i wygląd.
Siatka cieniująca – idealna osłona na płot z siatki
Jeśli szukasz sposobu na udoskonalenie swojego prostego płoty z siatki, masz do wyboru różne rozwiązania. To przede wszystkim maty i osłony. Co warto wybrać? Siatkę cieniującą! To nie tylko jeden z najtańszych produktów tego typu, ale również jeden najbardziej funkcjonalnych i trwałych. Tego typu materiał jest utkany z polietylenowych włókien, które są bardzo wytrzymałe. Jego głównym przeznaczeniem jest ochrona upraw – siatki cieniujące wykorzystuje się m.in. w szklarniach oraz na grządkach. Blokują częściowo promienie słoneczne, dzięki czemu zapewniają roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Chronią też przed szkodnikami, jednocześnie nie blokując przepływu powietrza. Bardzo często wykorzystuje się je również jako osłony na płot z siatki, balkon czy taras. Powodów ku temu jest wiele. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć jednak:
- doskonałą trwałość,
- odporność na warunki atmosferyczne,
- neutralną estetykę,
- szybki montaż, a w razie potrzeby również demontaż,
- możliwość ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem i silnym wiatrem,
- możliwość zastosowania do wielu celów i na wiele sposobów,
- przystępną cenę.
Jeśli chwilowo nie chcesz lub nie możesz wymienić mało praktycznego i nieestetycznego płotu z siatki, osłona na ogrodzenie z siatki cieniującej sprawdzi się doskonale. Możesz zamówić ją na niemal dowolny wymiar, a także wybrać jeden z kilku wariantów. Tego typu materiały różnią się poziomem przepuszczalności światła i powietrza, a także kolorem, dlatego znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Przy domu czy na działce rekreacyjnej sprawdzi się szczególnie zielona osłona na płot, która bardzo dobrze komponuje się z roślinnością. W razie potrzeby możesz też zamontować podwójną warstwę osłony, by uzyskać jeszcze lepsze zacienienie i maksymalną prywatność.
Maskownica na siatkę ogrodzeniową – jak ją zamontować?
Osłona na płot z siatki jest niedroga między innymi dlatego, że można zamontować ją samodzielnie. Przy zakupie otrzymujesz materiał zwinięty w rolkę – pamiętaj jedynie, by wybrać jego odpowiednie wymiary (wysokość i długość). Siatka jest lekka, więc jej montaż nie będzie skomplikowany nawet dla jednej osoby.
Jak założyć osłonę z siatki cieniującej?
- Oprócz siatki potrzebujesz jedynie akcesoriów montażowych – mogą to być polipropylenowe linki lub opaski kablowe (zaciskowe) – znane wszystkim majsterkowiczom tzw. trytytki. Osłona na ogrodzenie z siatki ma wzdłuż wzmocnionych krawędzi specjalne oczka montażowe, które ułatwiają jej przymocowanie.
- Rozpocznij w dowolnym miejscu ogrodzenia – najlepiej mało widocznym. Przeplataj opaski kablowe lub linkę przez oczka montażowe osłony oraz oczka siatki, z której stworzony jest płot. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz zamontować podwójną warstwę siatki.
- Przytrocz osłonę do ogrodzenia, upewniając się, że jest dobrze przymocowana. Przesuwaj się wzdłuż ogrodzenia.
To właśnie dzięki temu, że nie musisz zatrudniać ekipy do montażu osłony na płot z siatki i nie potrzebujesz wyszukanych narzędzi i sprzętu, jest to tak wygodne i niedrogie rozwiązanie. Co więcej, osłona z polietylenu zawsze może być bardzo łatwo zdemontowana, a następnie wykorzystana ponownie – do tego samego lub też innego celu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu i parametrach siatki cieniującej? Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszej strony, a także do kontaktu!