Zabezpieczenie ładunku w transporcie może sprawiać pewne problemy. Nie zawsze potrzebne są jednak skomplikowane rozwiązania. Czasami świetnie sprawdzi się to najprostsze – np. specjalna siatka na kontenery. Wyróżnia ją między innymi wytrzymałość i wszechstronność. Starannie dobrana idealnie spełni powierzone jej zadania. Sprawdź, jaką siatkę transportową warto wybrać i na co mają wpływ jej poszczególne parametry.
Spis treści
Z czego powinna być wykonana siatka na kontenery?
Siatka na kontenery, zwana również niekiedy siatką transportową, to rodzaj siatki przemysłowej przeznaczonej do zabezpieczania ładunków. Zgodnie ze swoją nazwą może być mocowana na kontenerach, ale nie tylko. Nadaje się również do wielu innych celów. Najważniejsze są jednak jej cechy. Powinna być wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych, na które często jest wystawiona. Nie może łatwo ulegać przetarciom czy rozerwaniu, za to musi znosić dość duże obciążenia. Idealna siatka do transportu jest też lekka i elastyczna – znacząco ułatwia to jej montaż i demontaż, dzięki czemu można sprawnie wykonać wszystkie czynności związane z załadunkiem, wyładunkiem, przewozem i magazynowaniem.
Szukasz odpowiedniej siatki na kontenery? Postaw na model prosto od producenta! Sprawdź naszą pełną ofertę siatek polietylenowych i polipropylenowych na wymiar!
Powyższe wymagania sprawiają, że siatki ochronne na kontenery powinno się wykonywać wyłącznie z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Najczęściej stosuje się do tych celów polietylen i polipropylen. Czym różnią się te tworzywa?
- Polipropylen (PP) to wytrzymałe tworzywo termoplastyczne. Jest bezwonne i obojętne pod względem chemicznym. Może być barwione na dowolny kolor. Świetnie nadaje się do zgrzewania. Dlatego siatki z polipropylenu często produkowane są metodą bezwęzłową. Są miękkie, lekkie i elastyczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Są odporne m.in. na przecieranie i rozciąganie, a także na działanie wilgoci.
- Polietylen (PE) jest bardzo wszechstronnym materiałem, który w zależności od sposobu i warunków produkcji nabiera odmiennych właściwości. Siatki przemysłowe produkuje się zazwyczaj z polietylenu o wysokiej gęstości HDPE. Jest on bardziej sztywny niż polipropylen, ale jednocześnie bardzo wytrzymały. Nie chłonie wody i odznacza się wysoką odpornością na promieniowanie UV, a także środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne różnego typu. Siatki polietylenowe zwykle mają budowę węzłową i nieco sztywniejszą strukturę od tych polipropylenowych.
Co wybrać? To w znacznej mierze kwestia preferencji. Warto jednak pamiętać, że polipropylenowa siatka bezwęzłowa będzie nieco bardziej elastyczna. Co ważne, uszkodzenie jej w jednym miejscu, np. przecięcie, nie spowoduje rozprucia całej struktury. Siatka węzłowa wykonana z polietylenu jest jednak nieco bardziej wytrzymała i nie chłonie wody, przez co idealnie sprawdza się do stosowania na zewnątrz i nie traci swoich właściwości niezależnie od warunków.
Siatki ochronne na kontenery – funkcje i zastosowanie
Siatki ochronne na kontenery przede wszystkim chronią ładunek przed wypadnięciem podczas transportu i pozwalają dowieźć na miejsce w nienaruszonym stanie – ich użycie zapobiega tym samym konsekwencjom rozsypania się towaru, np. na jezdnię. Ponadto mogą zabezpieczać ładunki również podczas ich magazynowania.
Montaż siatki jest wskazany szczególnie w przypadku lżejszych przedmiotów, które mogłyby zostać rozsypane przez wiatr. W ten sposób zabezpiecza się m.in. liście czy odpady (szczególnie np. papierowe, styropianowe). Co ważne, siatki w żaden sposób nie utrudniają wykonywania prac związanych z przewozem czy przeładunkiem. Dzięki temu, że są przejrzyste, umożliwiają natychmiastową identyfikację ładunków.
Siatka na kontenery w rzeczywistości może zabezpieczać ładunki w wielu miejscach. Często jest mocowana do przyczep, naczep czy wagonów. Sprawdzi się zarówno w transporcie, jak i podczas magazynowania.
Wybór siatki transportowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Siatki przemysłowe mogą być produkowane w wielu wariantach. Dlatego przed wyborem właściwego rozwiązania warto dokładnie określić swoje potrzeby. Na tej podstawie można zdecydować m.in. o:
- wymiarach siatki – dostosowanym do wymiarów przyczepy, naczepy, kontenera, wagonu itd.;
- gęstości materiału, czyli wielkości oczek – musi ona być dostosowana do wymiarów jednostkowych przewożonych towarów; warto przy tym pamiętać, że siatka bezwęzłowa jest nieco bardziej elastyczna, dlatego jej oczka powinny być mniejsze;
- kolorze – tworzywa można barwić na dowolny kolor, a siatki przemysłowe zwykle dostępne są w kilku podstawowych wersjach; dzięki temu można je wykorzystać do jeszcze łatwiejszej identyfikacji produktów, przypisując konkretną barwę do określonego typu towaru;
- wykończeniu brzegów – to jeden z najważniejszych czynników decydujących o funkcjonalności siatki; może ona być zakończona sznurem lub taśmą z metalowymi kółeczkami, które ułatwiają mocowanie.
Właściwa siatka na kontenery na pewno sprawdzi się w wielu zastosowaniach i posłuży Ci przez długi czas. Gdzie jej szukać? Sprawdź ofertę firmy Symar i skontaktuj się z jej pracownikami, by uzyskać fachową poradę przy wyborze produktu.