Plac zabaw wymaga dobrego zabezpieczenia – tak aby przebywające na nim dzieci mogły oddać się beztroskiej rozrywce, a ich opiekunowie nie obawiali się o to, że pociechom stanie się coś złego. W jaki sposób wykonać zatem bezpieczne ogrodzenie placu zabaw? Jakie warunki powinny być spełnione, aby zapewnić najmłodszym odpowiednią przestrzeń do rekreacji? Podpowiadamy.
Spis treści
- 1 Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw, czyli jakie?
- 1.1 Wyraźne wygrodzenie terenu
- 1.2 Zabezpieczenie przed zagrożeniami zewnętrznymi
- 1.3 Zabezpieczenie dzieci na wypadek wpadnięcia na ogrodzenie
- 1.4 Siatka ogrodzeniowa – sposób na bezpieczne ogrodzenie placu zabaw
- 1.5 Miękka siatka ogrodzeniowa plastikowa – bez ostrych krawędzi
- 1.6 Zabezpieczenie przed zwierzętami
- 1.7 Odpowiedni materiał na siatkę ogrodzeniową do wewnątrz
- 1.8 O czym jeszcze pamiętać, tworząc ogrodzenia placów zabaw?
Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw, czyli jakie?
Przed przystąpieniem wykonywania projektu na ogrodzenie placu zabaw, warto określić, jakie kryteria pragmatyczne powinno spełniać. Oto lista tych kluczowych.
Wyraźne wygrodzenie terenu
Plac zabaw dla dzieci powinien być przestrzenią, która jest odseparowana w przejrzysty sposób. Wytyczenie jasnych granic jest ważne zarówno dla dzieci, które wiedzą, poza jaki teren mają nie wychodzić, jak i np. dla osób wyprowadzających zwierzęta czy chcących uprawiać sport.
Zabezpieczenie przed zagrożeniami zewnętrznymi
Ogrodzenie do placu zabaw musi zapobiec przedostaniu się na ten teren psów i innych niebezpiecznych zwierząt. Jeśli w pobliżu znajduje się również boisko lub kort tenisowy, warto zastanowić się, czy płot nie powinien być wyższy – tak aby zapobiec przedostaniu się na teren, gdzie bawią się dzieci, przypadkowych piłek.
Zabezpieczenie dzieci na wypadek wpadnięcia na ogrodzenie
Rozpędzony maluch, który z pełnym impetem wpada w ogrodzenie placu zabaw to niestety dość częsty widok. To jeden z powodów, dla których ogrodzenie do placu zabaw powinno być bezpieczne. Chodzi o to, aby nie miało ostrych krawędzi, wystających śrub ani innych elementów, które mogą poranić najmłodszych.
Szukasz siatki, która zabezpieczy dzieci podczas przebywania na placu zabaw? Postaw na polskie siatki na wymiar bezpośrednio od producenta!
W niektórych przypadkach warto również zadbać o to, aby ogrodzenie pomogło nieco zacienić plac zabaw – to istotne zwłaszcza na tych umiejscowionych na otwartej przestrzeni, na której nie ma zbyt wielu drzew. Latem nadmiar słońca może być szkodliwy dla najmłodszych.
Siatka ogrodzeniowa – sposób na bezpieczne ogrodzenie placu zabaw
Z uwagi na opisane powyżej kryteria warto rozważyć ogrodzenie do placu zabaw wykonane z siatki plastikowej. To materiał, który jest wykorzystywany coraz częściej – i to zarówno przy zabezpieczaniu zewnętrznych terenów rekreacyjnych, jak i „figlorajów” znajdujących się wewnątrz budynku. Dzieje się tak z uwagi na szereg zalet – związanych przede wszystkim z zapewnieniem najmłodszym bezpieczeństwa.
Miękka siatka ogrodzeniowa plastikowa – bez ostrych krawędzi
Podstawową zaletą zastosowania siatki z tworzywa sztucznego jest jej miękkość i elastyczność – w przeciwieństwie do elementów metalowych czy drewnianych. Dzięki temu dziecko, które przypadkiem „wpadnie” na nią, nie skaleczy się ani nie dozna innych poważnych obrażeń. Ponadto elastyczne wykończenie siatki polietylenowej czy polipropylenowej zamortyzuje siłę uderzenia rozpędzonego malucha i pozwoli mu na bezpieczne wyhamowanie.
Zabezpieczenie przed zwierzętami
Plastikowa siatka jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż płot wykonany ze stali czy aluminium. Niemniej jednak ogrodzenie do placu zabaw najczęściej nie musi chronić np. przed włamaniem i kradzieżą, a przed niepożądanym dostępem psów i innych zwierzaków. Skoro tak, musi być jedynie odporne na przegryzienie. Odpowiednio dobrana siatka ogrodzeniowa plastikowa, np. taka o gęstszych oczkach i większej grubości samych żyłek, sprawdzi się znakomicie. Dobrze spisują się tu np. siatki sportowe, wykorzystywane także do grodzenia boisk czy kortów.
Odpowiedni materiał na siatkę ogrodzeniową do wewnątrz
Miękka siatka z tworzywa sztucznego sprawdzi się także zamontowana w salach zabaw wewnątrz budynków – np. dookoła basenu z piłkami, sali ze zjeżdżalniami czy innej przestrzeni, w której dzieci mogą się „wyszumieć”, kiedy ich rodzice robią zakupy czy załatwiają inne sprawy. Siatka zapewni, że dziecko nie wymknie się opiekunom, a jednocześnie bezpiecznie zamortyzuje siłę uderzenia w nią „od wewnątrz”.
Co, jeżeli plac zabaw trzeba zabezpieczyć solidniej – np. dlatego, że w przeszłości zdarzały się tam akty wandalizmu? Wówczas solidniejszy, metalowy płot może się okazać niezbędny. Jednak w takiej sytuacji warto wykonać dodatkowe wewnętrzne, bezpieczne ogrodzenie placu zabaw z siatki. Najlepiej, by znalazło się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od tego właściwego. Taka odległość pomoże zminimalizować ryzyko, że dziecko uderzy w siatkę ze zbyt dużą siłą i mimo wszystko „dotrze” do płotu metalowego.
O czym jeszcze pamiętać, tworząc ogrodzenia placów zabaw?
Gdy w grę wchodzi plac zabaw, ogrodzenie musi być nie tylko dobrane rozsądnie, ale i rozlokowane w bezpieczny sposób. Bardzo ważne jest umieszczenie obiektów służących do zabawy – np. huśtawek, stref wspinaczki czy zjeżdżalni, w bezpiecznej odległości od płotu. Im dalej, tym lepiej – dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że maluch wpadnie na ogrodzenie
Warto też zadbać o regularną kontrolę płotu – sprawdzanie, czy siatka nie została uszkodzona, np. przez wandali. Na szczęście, z uwagi na to, że płoty z siatki to relatywnie tanie ogrodzenia placu zabaw, naprawa uszkodzeń nie będzie kosztowna ani problematyczna.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaką siatkę wybrać na plac zabaw, skontaktuj się z ekspertami Symar. Podpowiemy takie rozwiązania, które zapewnią najmłodszym bezpieczne warunki do aktywnego spędzania czasu.