W większości sportów wykorzystujących piłkę czy krążki, niezbędna jest również bramka, do której będą one trafiały. Pamiętając o tym, że zawodnik strzela z dużą siłą, warto postawić na solidną i niezawodną konstrukcję. Jej kluczowym elementem jest oczywiście siatka do bramki. Jak wybrać tę najlepszą i na jakie parametry zwrócić uwagę?
Siatka pełni w bramce podobne zadanie – bez względu na to, w jakiej dyscyplinie się ją stosuje. Montuje się ją po to, aby zatrzymać piłkę lub krążek wewnątrz konstrukcji. To niezbędne, aby:
- nie trzeba było za każdym razem biegać po piłkę lub krążek daleko poza boisko,
- zabezpieczyć publiczność, która siedzi tuż za bramką na widowni przed doznaniem urazów.
Właśnie dlatego siatka na bramkę jest obowiązkowym elementem wyposażenia – zarówno na boiskach profesjonalnych, jak i tych amatorskich. Trzeba jednak nie tylko zadbać o to, aby w ogóle została naciągnięta na konstrukcję bramki. Liczy się także dobór materiału adekwatny do specyfiki uprawianego sportu.
Spis treści
Siatki bramkarskie: od czego zależy ich dobór?
Mając na uwadze funkcje, jakie pełni siatka do bramki, należy w każdym przypadku dobrać model, który będzie się wyróżniał odpowiednią:
- elastycznością – tak, aby siatka zamortyzowała mocne uderzenie piłki albo krążka,
- rozmiarem oczek – dopasowanym do wielkości piłki lub krążka,
- długością i szerokością – pasującymi do parametrów stosowanej bramki,
- wytrzymałością – tak na rozdarcie czy pęknięcie, jak i na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV (zwłaszcza przy montażu na zewnątrz).
Jak zatem widać, nie istnieje jedno dobre rozwiązanie. Jest ich wiele – a dopasowanie optymalnego zależy od wielu czynników. Jakich?
Dyscyplina sportowa
Siatka na bramkę do piłki nożnej będzie się różniła diametralnie od tej zamontowanej na lodowisku do hokeja. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zdefiniować wymogi sportu, w którym ten element ma posłużyć. Są to:
- rozmiary stosowanych bramek,
- wielkość piłki lub krążka, które są stosowane w grze,
- specyfika boiska, gdzie wykorzystywana jest bramka.
Podstawowe dyscypliny, w których sięga się po siatki sportowe do bramek to: piłka nożna, piłka ręczna, hokej oraz unihokej.
Miejsce gry
Czy boisko do rozgrywek znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz?
Jeżeli gra ma się toczyć na świeżym powietrzu, bardzo ważne jest, aby siatka bramkarska była dobrze zabezpieczona przed działaniem wilgoci, niskich i wysokich temperatur, a przede wszystkim przed promieniowaniem UV. Dlatego producenci siatek sportowych oferują klientom rozmaite wersje tego produktu – wykonane zarówno z polipropylenu (węzłowe i elastyczne, optymalne do zastosowania wewnątrz) oraz polietylenu (bezwęzłowe, wodoszczelne i bardzo wytrzymałe – idealne również na zewnątrz).
Siła uderzenia
Czy wiesz, że hokeista, uderzając w krążek, może mu nadać prędkość sięgającą 180 km/h? A skoro tak – można sobie wyobrazić, jak duża jest siła, z jaką zostaje uderzona siatka do bramki hokejowej. Dlatego są one najczęściej wykonywane z bezwęzłowego polietylenu, który dobrze tłumi siłę, z jaką krążek wpada do bramki. Za to np. moc uderzenia w piłce ręcznej jest już mniejsza (maksymalna to ok. 120 km/h), więc priorytetem staje się elastyczność siatki.
Metoda montażu
Powinna być dostosowana do systemu naciągowego, który został zastosowany w konstrukcji bramki. Pozwala to uprościć proces zakładania siatki na bramki do piłki nożnej i innych dyscyplin, jak również zyskać pewność, że została ona solidnie umocowana i nie zerwie się przy mocniejszym uderzeniu.
Poziom zaawansowania i intensywności eksploatacji
Siatki mogą być wykonane z tworzyw o różnej grubości oraz wytrzymałości. Im bardziej solidne, tym bardziej kosztowne – to zasada, której nikomu nie trzeba tłumaczyć. Co oczywiste, na boiskach profesjonalnych powinny się pojawić siatki najwyższej jakości. Jeżeli jednak myślisz o inwestycji w to akcesorium np. na rzadko używane boisko osiedlowe, możesz rozważyć zakup nieco tańszej wersji – pamiętając, że w perspektywie będzie jej wymiana na nową.
Siatki bramkarskie do piłki nożnej, ręcznej, hokeja i unihokeja – parametry
Na koniec warto przyjrzeć się standardowym parametrom technicznym najpopularniejszych siatek do bramki z podziałem na poszczególne dyscypliny.
- Siatki na bramki do piłki nożnej – na boiskach profesjonalnych używa się siatek o wymiarach 7,32 m x 2,44 m. Przy młodzieżowej piłce nożnej jest to 5,10 m x 2,10 m.
- Siatka na bramki do piłki ręcznej – najczęściej ma wymiary 3,10 m x 2,10 m.
- Siatka do bramki hokejowej i unihokejowej najczęściej mają 1,83 m x 1,22 m.
Pamiętaj jednak, że czasem używana bramka – zwłaszcza na boiskach amatorskich – może mieć odmienne rozmiary. Wówczas wystarczy złożyć zamówienie – przygotujemy siatkę o takich wymiarach, jakie są potrzebne.