Masz w planach hodowlę bażantów, papug, kur, pawi, a może królików lub kur? Jeśli tak, zapewne interesuje Cię to, w jaki sposób przygotować woliery ogrodowe. Przede wszystkim należy to zrobić tak, aby zatroszczyć się o dobrostan zwierząt, a jednocześnie optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w ogrodzie. O co zadbać i przeprowadzić prace? Podpowiadamy.
Spis treści
Czym są woliery ogrodowe?
Woliera w ogrodzie to coraz częstszy widok – i to nie tylko w typowych gospodarstwach rolnych, ale również w „zwykłych” domostwach, których właściciele hobbystycznie hodują zwierzęta. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest taka konstrukcja? Mówiąc najprościej, jest to duża klatka, która jest na stałe montowana w określonym miejscu – najczęściej na zewnątrz. Jako że taka konstrukcja jest stała, należy tym bardziej zadbać o jej zbudowanie w rozsądny sposób i zainwestowanie w wysokiej jakości materiały.
Woliery ogrodowe są wykorzystywane m.in. podczas hodowli:
- gołębi – uzupełniają typowe gołębniki ogrodowe, dając ptakom więcej bezpiecznej przestrzeni,
- przepiórek oraz pawi,
- ptaków egzotycznych i ozdobnych – np. papug czy kanarków,
- królików.
Woliera zewnętrzna: o czym pamiętać przed jej zbudowaniem?
Najprostszym rozwiązaniem, stosowanym zarówno w profesjonalnej, jak i amatorskiej hodowli zwierząt, jest zakup gotowej konstrukcji, którą trzeba jedynie złożyć. Ma ono duże zalety, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas oraz zyskać pewność, że wszystkie elementy będą do siebie spójnie pasowały. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, co robić, dobrze rozważ kilka kluczowych kwestii. Jakich?
Cel prowadzonej hodowli
Jeśli ma powstać woliera zewnętrzna, która będzie miejscem prezentacji zwierząt kupującym, trzeba będzie zorganizować jej otoczenie, aby w jak najbardziej efektywny sposób pełniła tę rolę. Zazwyczaj będziesz też potrzebować więcej miejsca – tak, aby móc jednocześnie hodować wiele zwierząt. W przypadku woliery dla celów dekoracyjnych i hobbystycznych możesz zdecydować się na wybranie mniejszej konstrukcji.
Umiejscowienie
Woliera powinna stanąć w spokojnym i dobrze osłoniętym miejscu – tak, aby zwierzęta nie były narażone na nadmiar hałasu ani wiatru. Dobrze, by znalazła się np. w pobliżu krzewów i drzew lub ściany budynku. Istotne jest też ulokowanie jej w miejscu „niezalewowym” – a więc takim, gdzie jest małe ryzyko, że zwierzęta po ulewie będą brodziły w błocie czy kałużach, bo to może niekorzystnie wpłynąć na ich dobrostan. Z praktycznego punktu widzenia woliera w ogrodzie nie może też utrudniać normalnego korzystania z działki.
Gatunek hodowanych zwierząt
To istotne zarówno ze względu na rozmiar, jaki powinna mieć woliera (mniejsze spiszą się np. w przypadku hodowli gołębi, a większe – jeśli do dużej „klatki” mają trafić pawie czy przepiórki, które są większymi ptakami). Gatunek zwierząt ma również znaczenie przy określeniu tego, jaka zostanie zastosowana siatka do budowy wolier. Kluczowy będzie materiał wykonania, a także rozmiar oczek. Powinien być on dostatecznie mały, aby zwierzę nie przecisnęło się przez siatkę, a jednocześnie, aby do wnętrza woliery nie dostały się drapieżniki zagrażające hodowanym ptakom czy królikom.
Woliera ogrodowa: gotowa konstrukcja czy samodzielna budowa?
Chociaż gotowe woliery ogrodowe są wybierane w wielu przypadkach, nie zawsze stanowią najlepsze rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że ustandaryzowane konstrukcje jest trudniej dopasować do konkretnej działki pod względem rozmiarów. Wybierając takie zestawy, nie masz również do końca wpływu na to, jakie siatki hodowlane zostaną zamontowane w konstrukcji. Oczywiście na późniejszym etapie możesz ten element wymienić, jednak będzie to oznaczało wyższe koszty.
Samodzielnie stawiana woliera – wykonana wg indywidualnego projektu – choć będzie wymagała większej inwestycji czasu oraz pieniędzy:
- będzie optymalnie dopasowana do specyfiki działki, na której zostanie umieszczona – możliwe jest stworzenie konstrukcji o nietypowym kształcie czy rozmiarach;
- będzie się wyróżniała bardzo wysoką jakością – to Ty przejmiesz na siebie decyzje związane z doborem wszystkich elementów.
Z czego składa się woliera zewnętrzna?
Woliera ma dwie części. Zewnętrzną – tą, którą zabezpiecza specjalna siatka do budowy wolier – oraz wewnętrzną, zabudowaną, która jest schronieniem dla zwierząt – np. na noc czy w czasie miesięcy zimowych. To również obszar lęgowy.
Trzeba pamiętać, że rozmiary woliery będą uzależnione od hodowanego gatunku. I tak np. woliera dla przepiórek czy bażantów może mieć długość do ok. 250 cm, ale nie musi być zbyt wysoka. Natomiast budując woliery dla ptaków egzotycznych oraz gołębi, warto zadbać o zapewnienie zwierzętom dużej przestrzeni do latania.
Nie można również zapomnieć o wyposażeniu dodatkowym takiej konstrukcji. Kluczowymi elementami, które należy wykorzystać, są:
- karmniki i poidła dla zwierząt – umieszczone na odpowiedniej wysokości. W przypadku ptaków latających powinny się znaleźć na wysokości ok. 1-1,5 m;
- żerdzie i grzędy – na których ptaki będą mogły przysiadywać, przeskakując z jednej na drugą;
- budki lęgowe, skrzynki wyścielone słomą czy gipsowe podstawy gniazd – jeśli planowany jest rozrost hodowli.
Warto pamiętać, że dobór odpowiednich akcesoriów do wolier oraz ich wyposażenia jest uzależniony od tego, jaki gatunek zwierząt ma być w nich hodowany. Dlatego przed rozpoczęciem prac nad tworzeniem konstrukcji (lub zakupem gotowej), skontaktuj się z ekspertami Symar. Podpowiemy Ci, jaka siatka do budowy wolier sprawdzi się najlepiej i na co jeszcze zwracać uwagę przy konstruowaniu takich obiektów.