Kot zawsze spada na cztery łapy? Nie zawsze! Świadomość kocich opiekunów rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, czym może grozić pozostawienie otwartego okna czy drzwi balkonowych. W sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa nie wyraża zgody na montaż siatki na balkonie lub nie chcemy tego robić z innych względów, nie pozostaje nic innego jak zamocować siatkę na drzwi balkonowe. Takie zabezpieczenie nie wymaga zgody innych mieszkańców bloku, jest praktycznie niewidoczne z zewnątrz, a jakże funkcjonalne!
Spis treści
Jak dopasować wymiar siatki na drzwi balkonowe dla kota?
Chcesz zamontować solidną siatkę na drzwi balkonowe? Masz dwie opcje! Na rynku dostępne są gotowe zestawy, które można od razu zamontować oraz siatki balkonowe sprzedawane na konkretny wymiar. Którą z nich wybrać? To już zależy od Ciebie. Niezależnie od tego, na którą siatkę się zdecydujesz – ważne są jej wymiary.
Wymiary siatek balkonowych na zamówienie
Dobrym rozwiązaniem jest zakup siatki balkonowej wykonanej na indywidualne zamówienie.
Możesz ją dopasować do swoich drzwi balkonowych, które mogą posiadać nietypową konstrukcję, specyficzny sposób otwierania lub zamykania. Siatka na drzwi balkonowe kupowana na metry to rozwiązanie, które idealnie dopasujesz do swoich drzwi.
Pamiętaj, by wybierając siatkę na indywidualny wymiar zwrócić uwagę na dwa aspekty:
- Szerokość wnęki przy drzwiach balkonowych – to przestrzeń przed lub za drzwiami balkonowymi mierzona od ściany do ściany budynku. Miejsce pomiaru zależy od tego, w którą stronę otwierają się drzwi: jeśli do wnętrza mieszkania, zmierz długość od strony balkonu i odwrotnie.
- Wysokość wnęki – to pomiar, którego musisz dokonać od podłogi do sufitu.
Zamawiając siatkę na wymiar, zawsze dodaj nieco centymetrów do wartości wynikających z pomiaru. Dzięki temu będziesz mógł ją swobodnie naciągnąć i dopasować.
Bardzo prosty jest także montaż takiej kociej siatki. Mocuje się ją na specjalnych haczykach, które należy wwiercić w ścianę. Następnie zaczepia się siatkę i ewentualnie naciąga za pomocą np. dołączonego do zestawu sznurka.
Wymiary siatek balkonowych na stelażu
Siatka balkonowa na stelażu, czyli rozwiązanie gotowe do montażu, pełni również funkcję moskitiery. Umieszczona jest na specjalnej ramie, najczęściej wykonanej z odpornego aluminium lub drewna.
Siatka na ramie posiada zazwyczaj konkretny rozmiar, z którym nie da się nic zrobić. Kupujesz po prostu gotową konstrukcję. Od prawidłowo podanych wymiarów zależy skuteczność tego zabezpieczenia. Musisz więc być precyzyjny! Pamiętaj, by:
- zawsze mierzyć szerokość od płaskich elementów framugi – dzięki temu konstrukcja będzie się poprawnie domykać, nie pozostawiając żadnych szczelin;
- zachować odpowiednio dużo miejsca na system do mocowania stelażu. Po obu stronach zabezpieczenia należy zostawić nieco miejsca. Ile? To już zależy od konkretnego producenta, dlatego zawsze dobrze przeczytaj instrukcję mierzenia;
- podać dokładną szerokość oraz wysokość drzwi balkonowych. Dodatkowo w wielu przypadkach musisz też dodać do wymiarów ok. 5-10 mm tzw. zapasu.
Nie ryzykuj zdrowia czworonoga! Jaka powinna być kocia siatka na drzwi balkonowe?
- Wytrzymała – jedynie mocna siatka skutecznie zabezpieczy mruczka przed ucieczką lub wypadnięciem. Siatka na drzwi balkonowe musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie może pękać pod wpływem drapania, gryzienia, a nawet prób wspinania się po powierzchni siatki. Warto, aby siatka była wykonana z gęstego polietylenu. Podwójnej gęstości polietylen jest trudny do sforsowania i stanowi skuteczną barierę przed kotami.
- Łatwa w montażu – siatka na drzwi balkonowe powinna być prosta do zamontowania, ale także i demontażu (powinna być na tyle dopasowana do wnętrza, by nie przeszkadzać Ci w wychodzeniu na balkon).
- Niemalże niewidoczna – kocią siatkę montujesz w drzwiach swojego balkonu, dlatego musi mieć nienaganny wygląd. Postaw na estetyczną siatkę, która nie rzuca się w oczy. Siatki na drzwi balkonowe dostępne są nawet w 6 różnych kolorach (białym, beżowym, żółtym, zielonym, brązowym i czarnym). Pamiętaj, że siatki w ciemniejszych kolorach lepiej wkomponowują się w niejednorodny krajobraz (zieleń, budynki) i przez to mniej odznaczają się na jego tle.
- Odporna na różne warunki – jeśli mocujesz kocią siatkę od strony balkonu, materiał musi być odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Taka siatka balkonowa narażona jest na działanie wody, śniegu, silny wiatr czy wahania temperatury.
- Lekka i elastyczna – siatka balkonowa musi być wykonana z gęstego materiału, ale przy tym powinna być bardzo lekka. Tylko taką siatkę swobodnie będziesz mógł montować i zdejmować w razie potrzeby.
Sprawdź także: Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?
Podsumowanie
Masz w domu kociego towarzysza? Koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo – zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz w bloku. Gdy nie możesz zamocować standardowej siatki balkonowej dla kota, zainwestuj chociaż w siatkę na drzwi balkonowe, która skutecznie zasłoni kotu dostęp do niebezpiecznej przestrzeni.
Jeśli masz niestandardowe okna i/lub chcesz mieć pewność, że siatka będzie pasować, postaw na kocią siatkę wykonaną na zamówienie. Siatki, które nie są obszyte sznurem możesz dowolnie dociąć i dopasować do swoich drzwi balkonowych.
Wolisz gotową siatkę na stelażu, którą umieszcza się w drzwiach balkonowych? Wybierając to rozwiązanie, musisz dopasować ją idealnie na wymiar Twoich drzwi. Za duża lub zbyt mała konstrukcja będzie całkowicie nieużyteczna.