Jeśli pięknie zaaranżowany balkon ma pozostać piękny i stanowić oazę spokoju, warto postawić na odpowiednie zabezpieczenie go przed ptakami. Rozwiązaniem, które chroni przed przesiadywaniem czy gniazdowaniem gołębi i wróbli na balkonie są kolce przeciw ptakom. Czy stanowią one optymalną ochronę przed ptakami, ile kosztują i jak je montować? Sprawdźmy!
Spis treści
Dlaczego warto zainwestować w kolce przeciw ptakom?
Ptaki, jak gołębie, wróble czy jaskółki, potrafią szybko zawładnąć przestrzenią i zniechęcić nas do przebywania na balkonie czy tarasie. Nie tylko zanieczyszczają elewację budynku, ale także mogą przenosić choroby odzwierzęce (np. ornitozę) i bakterie oraz powodować alergię. Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak pozbyć się gołębi z balkonu. Warto więc znaleźć straszak na ptaki, który zapobiegnie ich przesiadywaniu czy zakładaniu gniazd na naszych balkonach. Doskonałym rozwiązaniem są kolce przeciw ptakom, które skutecznie odstraszają zarówno duże, jak i małe ptaki.
Kolce na ptaki dostępne są w wielu wariantach, różniących się między sobą m.in. gęstością kolców czy sposobem ich rozstawienia. Dzięki temu możemy wybrać rozwiązanie przeciw ptakom, które będzie dostosowane do ich wielkości i zwyczajów.
Kolce na ptaki – przeznaczenie
Kolce na ptaki można montować na balkonach i tarasach, ale także m.in. w miejscach trudno dostępnych, jak rynny, parapety czy urządzenia będące częścią klimatyzatora, czyli wszędzie tam, gdzie obecność ptaków jest wysoce niepożądana. Ich zadaniem jest odstraszenie ptaków, które traktują kolce na gołębie czy wróble jako naturalną barierę, którą należy ominąć. Tego typu odstraszacz gołębi i jaskółek jest odporny na zmienne warunki pogodowe i promieniowanie ultrafioletowe, a dzięki temu, że rzędy kolców ułożone są naprzemiennie, sprawdza się nawet przy dużych powierzchniach.
Czy kolce ranią ptaki?
Kolce odstraszające ptaki wykonane są z poliwęglanu i wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu są skuteczne i trwałe. Wyraźnie widoczne dla ptaków, zniechęcają je do siadania na balkonach czy parapetach. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu tępo zakończonych drutów, są dla nich bezpiecznie.
Czy kolce na gołębie są legalne?
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. wprowadziło zakaz umyślnego okaleczania ptaków, a jego zalecenia zostały niezwłocznie wcielone w życie przez producentów kolców przeciw ptakom. Dlatego są one wykonywane z tępo zakończonych drutów ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla ptaków. Kolce na ptaki w takiej formie są legalne i dopuszczone do użytku.
Jak zamontować kolce na ptaki?
Jeśli chodzi o ten rodzaj zabezpieczenia przed ptakami, kolce wyróżniają się przede wszystkim prostotą montażu. Mogą być przytwierdzane zarówno bezpośrednio do podłoża, jak i do specjalnych elementów mocujących. Dzięki odpowiednim zaczepom można je montować także w miejscach trudno dostępnych, jak choćby rynny czy gzymsy.
Kolce na wróble czy jaskółki można ustawiać obok siebie, gdy powierzchnia, którą chcemy ochronić jest szeroka, albo łączyć w pasy o dowolnej długości. Kolce przeciw ptakom mocowane są przy użyciu kleju montażowego i opasek zaciskowych. Do przyklejenia kolców na ptaki można również wykorzystać całosezonowy silikon. Gdy kolce na gołębie czy wróble mają się znaleźć na powierzchniach drewnianych, stosuje się wkręty nierdzewne lub gwoździe karbowane.
Przeczytaj również: Kolce na ptaki – jak przeprowadzić montaż? Wskazówki
Gdzie można zamontować kolce przeciw gołębiom i innym ptakom?
Kolce na ptaki można montować zarówno na powierzchniach wąskich, jak poręcze i barierki, jak i na powierzchniach zaokrąglonych, jak łuki, dachówki czy elementy architektoniczne. W ostatnim przypadku, aby uniknąć naprężeń, moduły kolców należy dzielić na mniejsze odcinki. Gdy chcemy umieścić odstraszacz na ptaki na rynnach, warto wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone uchwyty rynnowe.
Czy kolce na ptaki można zamontować samodzielnie?
Kolce na gołębie czy wróble można zamontować samodzielnie, jednak warto pamiętać o kilku szczegółach. Do montażu trzeba wybrać odpowiedni klej, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Ważna jest również odpowiednia odległość między kolcami – gdy odstęp pomiędzy poszczególnymi modułami będzie zbyt duży, ten sposób na gołębie się nie sprawdzi.
Jeśli odstraszacz ptaków, w tym jaskółek, wróbli czy srok, chcemy zamontować samodzielnie na parapecie, poradzimy sobie z tym bez większego problemu. Jeśli jednak kolce na ptaki mają się znaleźć na dużej wysokości, należy skorzystać z odpowiedniego sprzętu (np. podnośnika koszowego) albo pomocy wykwalifikowanej firmy specjalizującej się w pracach na wysokościach.
Kolce na ptaki – gdzie kupić?
Warto kupić kolce na ptaki od producenta, który oferuje produkty najwyższej jakości, a na dodatek w atrakcyjnej cenie. Można to zrobić przez internet lub offline, w sklepie stacjonarnym. Specjaliści pomogą wybrać optymalny dla nas sposób na zabezpieczenie powierzchni przed ptakami z szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań. Dodatkowo pomogą wybrać optymalny
Kolce przeciw ptakom – cena
Jeśli chodzi o kolce na ptaki, cena zależy od materiałów, z których wykonano kolce, ich rodzaju i zastosowanych rozwiązań. Cena montażu kolców przeciwko ptakom determinowana jest kilkoma czynnikami, w tym lokalizacją i dostępem do powierzchni, na które mają się znaleźć odstraszacze ptaków, jak też ilością zużytego materiału.
***
Kolce na ptaki są rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym dla ptactwa, a jednocześnie niezwykle skutecznym. Wysokiej jakości materiały użyte do produkcji tego zabezpieczenia przeciw ptakom sprawiają, że kolce są rozwiązaniem na lata. Postawmy więc na sprawdzony sposób, cieszmy czystą i zdrową przestrzenią w naszym najbliższym otoczeniu.